💬
Czat

Ikona rabatu Wiosenne Promocje w sklepie iRobot! - SPRAWDŹ

Jak przyzwyczaić psa do odkurzacza typu Roomba?

Dlaczego psy boją się odkurzacza?

Lęk psów przed odkurzaczem i podobnymi, głośnymi sprzętami gospodarstwa domowego nie jest niczym niespotykanym. Gdyby głębiej się zastanowić, to właściwie, dlaczego psy boją się odkurzacza? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że początkowo odkurzacz jest dla psa przedmiotem neutralnym i to od nas zależy, jak będzie go postrzegał. Powszechnie wiadomo, że psie zmysły są znacznie czulsze od ludzkich – szczególnie węch oraz słuch. Wobec tego, kiedy nie oswoimy zwierzaka z głośnym sprzętem, nagłe spotkanie z nim może sprawić, że poczuje się zagrożony i zacznie atakować lub ucieknie, aby się gdzieś ukryć. Można zatem dojść do wniosku, że psy boją się odkurzacza, dlatego, że emituje on duży hałas, „dziwnie” się zachowuje i w ich oczach stwarza on po prostu zagrożenie, przed którym trzeba się bronić.

Jak oswoić psa z odkurzaczem typu Roomba? Sprawdzone sposoby

Jeżeli planujesz przygarnąć szczeniaka pod swój dach i nie chcesz, by on i Twoja Roomba stali się największymi wrogami – przeczytaj koniecznie poniższe wskazówki! Dowiesz się, jak krok po kroku oswajać zwierzaka z robotem odkurzającym. Przyzwyczajanie psa do odkurzacza jest procesem, którego nie jesteśmy w stanie wykonać w ciągu na przykład jednego dnia. Ważne jest zatem stopniowe oswajania, dzięki czemu nasz pupil wraz z upływem czasu wyrobi sobie pozytywne skojarzenia ze sprzętem domowym. Poniższe wskazówki możesz zastosować także, jeśli w Twoim domu podłogi myje robot mopujący.

pies wraca ze spaceru do domu, w którym jest roomba j7+

Zapoznaj pupila z wyłączonym odkurzaczem

Zacznij od najprostszej czynności – umieść wyłączonego robota Roomba w widocznym miejscu tak, aby psiak miał do niego dostęp i mógł spokojnie zapoznać się z jego zapachem oraz wyglądem. Jeżeli od razu zacznie reagować szczekaniem lub lękiem – staraj się odwrócić jego uwagę, np. smaczkami czy zabawką. Na tym etapie należy dążyć do tego, by robot stał się dla psa zwykłym elementem wystroju wnętrza, na który nie warto zwracać szczególnej uwagi. Może to potrwać nawet kilka dni – uzbrój się zatem w cierpliwość i daj zwierzęciu czas, by zaznajomił się z nowym domownikiem.

Zbuduj pozytywne wrażenia

Kiedy stwierdzisz, że etap pierwszy jest już za wami, przejdź do etapu drugiego, w którym Twoim zadaniem będzie zbudowanie pozytywnych skojarzeń psiaka z robotem. W tym celu zaopatrz się już nie tylko w cierpliwość, ale i w dużą ilość smakołyków. Warto porozkładać smaczki wokół robota oraz na nim. Skłoni to psa do tego, by podejść i go obwąchać, a to z kolei poskutkuje zbudowaniem w mózgu pozytywnego skojarzenia robota – jako źródła smakołyków. Nagradzaj psiaka za każde spokojne obwąchanie odkurzacza, a gdy uznasz, że etap ten macie opanowany – przejdź do kolejnego.

Przyzwyczaj psa do dźwięku odkurzacza

Przed nami najtrudniejsza część całej misji pod tytułem: jak oswoić psa z odkurzaczem. Pies powinien na tym etapie poznać dźwięk i sposób poruszania się robota Roomba. Najlepiej zacząć odkurzanie od innego pomieszczenia. Uruchom robota i zamknij drzwi do pomieszczenia, w którym się znajduje. W tym czasie zajmij się zabawą z psem, smakołykami i odwracaniem jego uwagi od dźwięków sprzętu. Kiedy zwierzak przyzwyczai się do odgłosów, stopniowo uchylaj drzwi do pomieszczenia, w którym sprząta robot, aż po całkowite ich otwarcie. Jeżeli psiak jest spokojny, rozpocznij kolejny etap oswajania.

Oswój psa z ruchem Roomby

Zwierzak wie już, jak brzmi dźwięk robota odkurzającego, nie zna jednak jeszcze sposobu jego poruszania się. Pozwól mu obwąchać i poobserwować urządzenie, jednocześnie nagradzając spokojne zainteresowanie psa. Warto zachęcić go, kładąc smaczki na robocie. Zwróć uwagę na to, by robot już na wstępie nie wystraszył zwierzaka – przerazić go może sam widok urządzenia, zmierzającego w jego kierunku. Kiedy zauważysz, że robot jedzie się w waszą stronę, pokieruj pupila smaczkami tak, by się na niego nie natknął. Możesz również pauzować kilkukrotnie pracę robota i nagradzać smakołykami psa, jeśli zachowa spokój.

Zacznij odkurzanie i obserwuj pupila

Kiedy stwierdzisz, że zwierzak dostatecznie oswoił się z Roombą, spróbuj uruchomić normalny cykl odkurzania (lub odkurzania i mopowania, jeżeli w twoim domu podłogami zajmuje się robot sprzątający 2w1), obserwując przy tym zachowanie psa. Nagradzaj smaczkami jego spokój. Jeśli jednak będzie wykazywać on objawy lęku lub agresji (co może się zdarzyć, nawet gdy wydaje Ci się, że już się oswoił) – zatrzymaj i anuluj cykl sprzątania. Daj zwierzakowi ochłonąć i odreagować (np. bawiąc się z nim szarpakiem), a następnie, po jakimś czasie powtórz ćwiczenia z poprzednich etapów. Powodzenia!

O krok przed bałaganem.

Sklep