Jak odpowietrzyć grzejnik? Podpowiadamy!
Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?
Grzejniki są niezbędnym elementem instalacji centralnego ogrzewania – przepływający przez nie czynnik grzewczy (najczęściej gorąca woda) ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Niekiedy jednak grzejnik się zapowietrza. Co to znaczy? Do zapowietrzenia się kaloryfera dochodzi, gdy w jego wnętrzu gromadzi się powietrze – uniemożliwia to swobodny przepływ czynnika grzewczego w instalacji, co skutkuje tym, że grzejniki nie są tak ciepłe, jak powinny.
Dlaczego grzejniki się zapowietrzają? Gromadzenie się powietrza wewnątrz kaloryfera ma wiele przyczyn i jest naturalnym zjawiskiem – z tego powodu konieczne jest cykliczne odpowietrzanie grzejników.
Najczęstsze powody zapowietrzania się grzejników to choćby:
-
Wymiana elementów instalacji centralnego ogrzewania. Naprawa lub wymiana kaloryfera wiąże się z jego demontażem. W konsekwencji powietrze dostaje się do wnętrza instalacji c.o.
-
Nieszczelności i wycieki. Gdy z instalacji wycieka woda, jej miejsce zajmuje powietrze, które następnie utrudnia przepływ czynnika grzewczego.
-
Korozja. Następstwem reakcji chemicznych związanych z procesem korozji mogą być gazy, które zostają uwięzione w instalacji.
-
Wydzielanie się gazów obecnych w wodzie. Do domowej instalacji c.o. trafia woda z sieci wodociągowej – są w niej rozpuszczone gazy, które wydzielają się podczas jej podgrzewania.
Jak odpowietrzyć grzejnik, gdy jest on zimny pomimo odkręconej głowicy? O tym przeczytasz w dalszej części poradnika.
Jak rozpoznać, że kaloryfer jest zapowietrzony?
Po czy można poznać, że grzejnik się zapowietrzył? Głównym objawem jest nierównomierne nagrzewanie się jego powierzchni. Jeżeli dolna część obudowy kaloryfera jest gorąca, a górna zimna, najprawdopodobniej doszło do jego zapowietrzenia – to najczęstszy symptom tego problemu. Odpowietrzanie może być niezbędne także wówczas, gdy z grzejnika wydobywa się dźwięk syczenia lub bulgotania. Niekiedy ilość uwięzionego powietrza jest tak duża, że grzejnik jest całkowicie zimny. W takim przypadku również powinno pomóc odpowietrzanie.
Jak odpowietrzyć grzejnik zimny na dole? Jeżeli gorąca jest górna część grzejnika, a dolna jest zimna, to przyczyny należy szukać w słabym przepływie wody, a nie obecności powietrza w instalacji. Pomóc może wezwanie specjalisty – sprawdzi on, czy kaloryfer wymaga płukania lub konieczna jest wymiana głowicy termostatycznej.
Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik krok po kroku?
Odpowietrzanie kaloryfera jest proste – nie przy tym znaczenia, czy zapowietrzył się grzejnik w pokoju, czy w łazience. Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Krok po kroku proces ten prezentuje się następująco:
-
1. Wyłącz ogrzewanie lub zakręć głowicę. Unikniesz w ten sposób poparzenia.
-
2. Przygotuj naczynie lub ręcznik – do zebrania wydobywającej się z grzejnika wody.
-
3. Odkręć zawór odpowietrznika do momentu, gdy usłyszysz syczenie powietrza. Czym odpowietrzyć grzejnik? W tym celu użyj specjalnego kluczyka lub płaskiego śrubokręta.
-
4. Zakręć odpowietrznik, gdy zacznie się z niego wylewać strumień wody bez pęcherzy powietrza.
-
5. Zmyj podłogę, jeśli zostały na niej zaschnięte plamy. Pomóc mogą w tym roboty sprzątające, np. urządzenie odkurzająco-mopujące Roomba Combo 10 Max. Robot w trybie mopowania może również szorować podłogę, jeżdżąc do przodu i do tyłu, dociskając nakładkę mopującą do podłoża. Po ukończonym cyklu sprzątania, robot wróci do stacji, gdzie upierze i wysuszy mopa.
Zastanawiasz się, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny bez odpowietrznika? W takim przypadku niezbędne jest użycie klucza o odpowiednim rozmiarze i poluzowanie śrubunku. Chociaż procedura jest podobna do tej opisanej powyżej, to jej przeprowadzenie wymaga nieco więcej doświadczenia. Jeżeli nie czujesz się pewnie, wezwij specjalistę.
Czy można zapobiegać zapowietrzaniu kaloryferów?
Chociaż zapowietrzaniu się grzejników nie można całkowicie zapobiec, to możliwe jest ograniczenie występowania tego zjawiska. Jak? Wykonując regularne przeglądy instalacji. To zapewni jej prawidłowe działanie przez cały rok. Trzeba pamiętać, że zbyt niska temperatura w pomieszczeniach może mieć poważne konsekwencje – to choćby rozwijająca się pleśń i wilgoć w domu.
Jeżeli to, w jaki sposób ogrzewanie działa w Twoim domu lub mieszkaniu budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z fachowcem, spółdzielnią lub zarządcą budynku. Być może częste zapowietrzanie się kaloryferów jest efektem ich błędnego montażu lub usterki, a jedynym rozwiązaniem problemu jest wprowadzenie zmian w instalacji.