Jak wyczyścić białe listwy przypodłogowe? Sprawdź!
Dlaczego białe listwy przypodłogowe wymagają regularnego czyszczenia?
Białe listwy przypodłogowe są szczególnie narażone na zabrudzenia – wystarczy je przypadkowo dotknąć podeszwą obuwia, aby na ich powierzchni pojawił się ciemny ślad. Na białych listwach przypodłogowych dobrze widoczny jest też kurz – dużo bardziej niż na listwach w odcieniu sosny czy jasnego dębu. To właśnie powoduje, że wymagają one szczególnej pielęgnacji. Podstawą jest regularne czyszczenie białych listew przypodłogowych – w przeciwnym razie szybko utracą one swój estetyczny wygląd.
Jak czyścić listwy przypodłogowe na co dzień?
Jeżeli zastanawiasz się, jak czyścić listwy przypodłogowe, to podstawową sprawą jest systematyczne usuwanie kurzu gromadzącego się w pomieszczeniu, w którym zostały one zamontowane. Dlaczego? Kurz opada nie tylko na meble i podłogę, ale również na listwy przypodłogowe. A ponieważ na białych listwach trudno go nie zauważyć, to regularne odkurzanie jest szczególnie istotne. Nie musisz jednak robić tego samodzielnie – z pomocą przychodzą roboty sprzątające iRobot.
Urządzenia iRobot gruntownie odkurzają pomieszczenia – dotyczy to również przestrzeni w narożnikach i przy krawędziach. Sprawdzić może się też zakup robota mopującego lub odkurzająco-mopującego, takiego jak Roomba Combo j5. Ponieważ urządzenia iRobot są precyzyjne, to nie ma obawy, że podczas sprzątania białe listwy przypodłogowe zostaną zabrudzone brudną wodą. A takie ryzyko istnieje podczas mycia podłogi w pomieszczeniu przy użyciu mopa. Dodatkowo mokra powierzchnia przyciąga kurz – sprzątanie jest wówczas mniej efektywne.
Chociaż codzienne odkurzanie i mopowanie podłogi ułatwia utrzymanie białych listew przypodłogowych w czystości, to trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu tych elementów dekoracyjnych. Jak czyścić białe listwy przypodłogowe? Oto kilka wskazówek:
- Systematycznie usuwaj kurz z listew przypodłogowych. Systematycznie, czyli najlepiej raz w tygodniu. Tę czynność możesz uwzględnić w harmonogramie sprzątania. Więcej przeczytasz we wpisie „Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?”.
- Od czasu do czasu dodatkowo przetrzyj listwy przypodłogowe wilgotną ściereczką. W ten sposób usuniesz zabrudzenia. To szczególnie ważne w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach – korytarzu, kuchni i łazience.
- Pozbywaj się zabrudzeń na bieżąco. Źle odstawione buty czy rozlana kawa – to przykładowe sytuacje, gdy białe listwy przypodłogowe mogą zostać zabrudzone. Wówczas lepiej nie zwlekać, ale jak najszybciej usunąć brudne ślady.
Czym czyścić białe listwy przypodłogowe? Środki i metody
Odkurzanie i mopowanie podłogi może sprawić, że problem z osadzaniem się kurzu na białych listwach przypodłogowych będzie minimalny. To jednak nie oznacza, że można zapomnieć o ich czyszczeniu – od czasu do czasu warto poświęcić im nieco uwagi. Czym czyścić listwy przypodłogowe? Dobrze sprawdzi się mieszanina wody z mydłem lub delikatny detergent. Równie ważna jest miękkość materiału, za pomocą którego zostanie naniesiony środek czyszczący – unikać należy twardych szczotek, gdyż mogą one zarysować powierzchnię listwy.
Mieszanina wody i mydła
Za pomocą wody zmieszanej z odrobiną mydła usuniesz większość zabrudzeń z listew przypodłogowych. Wystarczy nałożyć domowy środek na listwy przy pomocy gąbki i przecierać tak długo, aż plamy znikną. Później wystarczy usunąć resztki wody i mydła czystą ścierką.
Delikatne detergenty
Czym czyścić listwy przypodłogowe? Alternatywą dla roztworu wody i mydła mogą być delikatne środki czyszczące, które kupisz w sklepie. Nie musisz szukać produktów dedykowanych do czyszczenia listew – możesz wybrać uniwersalny płyn.
Miękka gąbka lub ścierka
Podczas czyszczenia listew przypodłogowych najlepiej sprawdzi się miękka gąbka lub ścierka – takie akcesoria nie uszkodzą powierzchni sprzątanych elementów. Dobrze wchłaniają one też detergent – nie trzeba go nakładać bezpośrednio na listwy przypodłogowe.
Jak radzić sobie z trudnymi plamami na białych listwach przypodłogowych?
Zastanawiasz się, jak oczyścić mocno zabrudzone listwy przypodłogowe? Trudne plamy można usunąć, korzystając z octu lub wybielacza. Zanim jednak użyjesz jednego z tych produktów, upewnij się, że nie uszkodzi on powierzchni listwy – sprawdź, z jakiego materiału zostały wykonane listwy przypodłogowe.
Chcesz utrzymać cały dom w nienagannej czystości? Sprawdź również, jak wyczyścić fugi.