Jak wyczyścić fugi? Poznaj domowe sposoby i nie tylko!
Dlaczego warto regularnie czyścić fugi w domu?
Regularne czyszczenie fug (co najmniej raz na kilka miesięcy) to kwestia nie tylko estetyki – w tych szczelinach panują doskonałe warunki dla rozwoju grzybów i pleśni. Czyszczenie fug pozwala wyeliminować drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój różnych schorzeń, w tym chorób skóry i błon śluzowych. Jest to szczególnie ważne w łazience – w tym pomieszczeniu panuje sprzyjający rozwojowi mikroorganizmów mikroklimat.
Czym czyścić fugi? Domowe sposoby
Domowe sposoby na czyste fugi są nie tylko skuteczne, ale również tanie. Bez względu na wybraną metodę pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie – fugi należy czyścić dopiero po usunięciu zabrudzeń z płytek podłogowych lub ściennych. W przypadku podłóg pomóc może robot gruntownie odkurzający Roomba j9+. Usunie kurz i zanieczyszczenia z podłóg twardych, a po skończonej pracy opróżni pojemnik na brud do szczelnego worka AllergenLock w stacji Clean Base. Dobry wyborem będzie również robot odkurzająco-mopujący z funkcją SmartScrub, iRobot Roomba Combo j9+. Szukasz robota odkurzająco-mopującego? Sprawdź, jaki robot sprzątający z funkcją mopowania wybrać.
Jak wyczyścić białe fugi octem?
Ocet jest dobrze znanym środkiem czyszczącym. Ponieważ zawiera on kwas octowy, to doskonale radzi sobie z drobnoustrojami. Ale nie tylko – świetnie wybiela też fugi. Jak wyczyścić białe fugi octem? To bardzo proste:
-
1. Przygotuj preparat do czyszczenia. Jedną szklankę octu spirytusowego rozcieńcz w 2-4 szklankach wody. Użycie samego octu na fugi nie jest zalecane, gdyż może on trwale uszkodzić zaprawę.
-
2. Spryskaj niewielki obszar przygotowanym preparatem. Gotowy środek przelej do butelki ze spryskiwaczem – wówczas jego rozpylanie będzie łatwiejsze. Po tej czynności odczekaj 4-5 minut.
-
3. Wyczyść fugi. Czym najlepiej czyścić fugi? Szczoteczką do zębów z miękkim włosiem – w ten sposób oczyścisz przestrzeń między płytkami. Po wyszorowaniu fug pozostaje tylko usunąć resztki preparatu i brud.
Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną i wodą utlenioną?
Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić fugi w kuchni lub łazience, to musisz wiedzieć, że sprawdzi się nie tylko ocet – równie dobry rezultat można osiągnąć, korzystając z pasty przygotowanej z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Oto co musisz zrobić krok po kroku:
-
1. Wymieszaj sodę z wodą utlenioną. Chociaż proporcje mogą być dowolne, to rezultatem powinna być pasta, która utrzyma się na fugach (nie będzie z nich spływać).
-
2. Nałóż przygotowaną pastę na fugi. Jak wyczyścić fugi na podłodze lub ścianach? W pierwszej kolejności rozprowadź przygotowaną mieszankę. Możesz w tym celu wykorzystać szczoteczkę do zębów.
-
3. Wyszoruj fugi. Do szorowania przystąp po upływie 7-10 minut, gdy soda i woda utleniona zaczną działać. Później usuń resztki pasty wraz z zanieczyszczeniami.
Jak wyczyścić fugi boraksem?
Jak czyścić fugi w łazience – również takie, na których widoczna jest pleśń? Domowe sposoby przewidują wykorzystanie mieszanki boraksu, olejku cytrynowego i mydła w płynie. Taki preparat skutecznie usuwa zanieczyszczenia i drobnoustroje. Aby uzyskać pożądany efekt:
-
1. Wymieszaj 1/4 szklanki boraksu z łyżeczką olejku cytrynowego i 2 łyżeczkami mydła w płynie. Powstała pasta powinna być na tyle gęsta, aby nie spływała z fug na ścianach.
-
2. Nałóż przygotowany preparat na fugi. Czym rozprowadzić preparat i czyścić fugi? Analogicznie jak w poprzednich sposobach wykorzystaj szczoteczkę do zębów – zamiast manualnej możesz użyć elektrycznej. Po nałożeniu preparatu odczekaj 15-25 minut.
-
3. Szoruj fugi – brud będzie odklejał się od fug, które z czasem odzyskają naturalny odcień. Gdy tak się stanie, przemyj podłogę lub ścianę wodą – usuń zanieczyszczenia i resztki pasty boraksowej.
Najlepsze środki do czyszczenia fug w łazience
Fugi możesz wyczyścić nie tylko sodą oczyszczoną i octem – na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które możesz wykorzystać. Wybielacz tlenowy, pasta do zębów czy specjalne środki, których skład został opracowany z myślą o czyszczeniu fug – to kilka przykładów.
Jeżeli podczas sprzątania mieszkania starasz się unikać detergentów, to fugi na podłodze lub ścianach możesz wyczyścić, korzystając z myjki parowej. Gorąca para skutecznie eliminuje drobnoustroje i usuwa warstwę brudu.
Jak wyczyścić fugi z pleśni?
Chcesz utrzymać każdy zakamarek swojego domu w czystości? Jak widzisz, fugi w kuchni, łazience, przedpokoju czy innych pomieszczeniach można wyczyścić domowymi sposobami. Po takim zabiegu warto też użyć uszczelniacza do fug. To specjalny preparat, którego zadaniem jest wypełnienie szczelin, co zapobiega gromadzeniu się w nich wody czy kurzu, czyli siedliska drobnoustrojów.
Masz w domu panele podłogowe? To może Cię zainteresować – sprawdź, jak i czym myć panele podłogowe.