💬
Czat

Wilgoć w domu – jak się jej pozbyć?

Dowiedz się jak krok po kroku pozbyć się z domu wilgoci i zapachu stęchlizny oraz posprzątać mieszkanie robotami automatycznymi iRobot

Wilgoć w domu – czym jest i dlaczego powstaje?

W okresie jesienno-zimowym wielu właścicieli nieruchomości ma ten sam problem – mowa o nadmiernej wilgoci w domu. Nadmiernej, gdyż wilgoć sama w sobie w pomieszczeniach nie jest jeszcze problemem. Kłopot pojawia się wówczas, gdy jej poziom jest zbyt wysoki, a jej odprowadzanie jest nieefektywne. A powody tej nieefektywności mogą być różne. Wszystkie je łączy zauważalny objaw wilgoci, jakim jest skraplanie się pary wodnej. Ponieważ odbywa się to zawsze na cieplejszej powierzchni, to okna są zaparowane od wewnętrznej – a nie zewnętrznej – strony budynku.

Jak powstaje wilgoć w domu? Powody mogą być różne:

  • codziennie prace domowe – gotowanie czy suszenie ubrań w mieszkaniu, a zatem czynności, które wiążą się z wytwarzaniem pary wodnej;

Codzienne prace domowe, niewystarczające ogrzewanie oraz brak wietrzenia budynku to jedne z najbardziej popularnych przyczyn występowania wilgoci w mieszkaniu

  • niewystarczające ogrzewanie – wilgoć w mieszkaniu czy domu może mieć związek z niedogrzaniem budynku;

  • brak wietrzenia pomieszczeń lub nieprawidłowa wentylacja – zbyt szczelne okna utrudniają wymianę powietrza, która jest niezbędna;

  • problemy konstrukcyjne budynku – wilgoć na ścianie może być spowodowana np. źle wykonanymi rynnami.

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Domowe sposoby

Sposoby na wilgoć w domu są różne. Aby skutecznie pozbyć się problemu, w pierwszej kolejności trzeba dotrzeć do jego przyczyn. Jeżeli źródłem wilgoci są wady budynku, domowe sposoby na wilgoć nie pomogą – trzeba będzie zwrócić się do specjalistów, którzy zaproponują rozwiązanie. Jednak domowe sposoby na wilgoć na oknach mogą okazać się wystarczające w pozostałych sytuacjach – również wówczas, gdy przyczyną wilgoci jest niedogrzany budynek.

Wietrz często pomieszczenia

Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu wynosi 40-60 proc. Wyższa wilgotność powietrza daje sygnały – choćby w postaci zaparowanych okien. Co na wilgoć w domu? W tej sytuacji pomóc może regularne wietrzenie pomieszczeń. Wystarczy kwadrans, aby powietrze nasycone wodą zostało wymienione na bardziej suche.

Roboty sprzątające iRobot wyposażone w szczelny worek AllergenLock, który jest w stanie pomieścić brud i kurz z nawet 30 cykli sprzątania zapewniają regularne i skuteczne sprzątanie, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się wilgoci w domu

Częste wietrzenie pomieszczeń jest też niezbędne, aby zachować dobre samopoczucie i zdrowie. Wilgoć może powodować problemy ze strony układu oddechowego – w mieszkaniu mogą zacząć rozwijać się też grzyby rozsiewające zarodniki. Wówczas istotne jest regularne sprzątanie – przydać mogą się roboty sprzątające. Są one wyposażone w wydajny filtr, który skutecznie usuwa alergeny, a także w szczelny worek AllergenLock, który jest w stanie pomieścić brud i kurz nawet z 30 cykli sprzątania. To także odpowiedź na pytanie, jak zwalczać kurz.

Wykorzystaj domowe pochłaniacze wilgoci

Jak pozbyć się wilgoci ze ściany czy okien? Sposób na wilgoć w domu to także wykorzystanie produktów o właściwościach higroskopijnych. Nie musisz ich kupować – masz je w kuchni. Co pochłania wilgoć? Do takich substancji należą:

  • sól kamienna lub morska – ponieważ sól ma zdolność pochłaniania wody, wystarczy umieścić ją w pomieszczeniach z zaparowanymi szybami (można ją wysypać na talerz lub do miski);

  • soda oczyszczona – należy postępować analogicznie jak w przypadku soli, z tą jednak różnicą, że sodę należy od czasu do czasu zamieszać, gdyż będzie się ona zbrylać.

Kup rośliny pochłaniające wilgoć

Zastanawiasz się, jak pozbyć się wilgoci w domu? Okazuje się, że pomóc mogą również rośliny. Mowa tu o tych gatunkach pochłaniających wilgoć. Należą do nich m.in. paproć, bluszcz pospolity czy dracena. Wymienione rośliny możesz umieścić w każdym pomieszczeniu, w którym pojawia się problem z zaparowanymi oknami. Jeżeli masz większą łazienkę, to dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie w niej miejsca na doniczki właśnie z tymi roślinami.

Wietrzenie pomieszczeń, domowe pochłaniacze wilgoci, rośliny pochłaniające wilgoć oraz roboty odkurzająco-mopujące iRobot to najbardziej popularne sposoby na walkę z wilgocią w domu

Rozszczelnij okna w mieszkaniu

Budynki są ocieplane, a w mieszkaniach i domach montuje się szczelne drzwi i okna. Niestety, ma to swoje konsekwencje – wymiana powietrza może być niewystarczająca. Rezultatem może być właśnie wilgoć w mieszkaniu. Jak pozbyć się wilgoci w tej sytuacji? Pomóc może rozszczelnienie okien – to tzw. mikrowentylacja.

Aby rozszczelnić okna, nie potrzebujesz pomocy specjalisty – wystarczy, że poluzujesz uszczelkę. W rezultacie między skrzydłem a ościeżnicą okna powstanie szczelina, którą zużyte powietrze będzie mogło wydostać się na zewnątrz, a do wnętrza dostanie się świeże, suche powietrze – zdolne do pochłaniania wilgoci. Alternatywą dla tego sposobu może być wykorzystanie pochłaniaczy wilgoci.

Wilgoć na ścianie i na oknach – jak jej zapobiegać?

Wilgoć w domu czy mieszkaniu najczęściej nie jest spowodowana wadami konstrukcyjnymi budynku – za zaparowane okna czy wilgoć na ścianie w kuchni dużo częściej odpowiadają przyzwyczajenia mieszkańców. O czym mowa?

Korzystanie z pralko-suszarki oraz rozszczelnienie okien i kratki wentylacyjnej w łazience oraz roboty odkurzająco-mopujące iRobot to najbardziej popularne sposoby na zwalczenie wilgoci w domu

Być może suszysz ubrania w mieszkaniu lub gotując, zapominasz o odprowadzaniu pary wodnej. Co w tej sytuacji poradzić na wilgoć? Należy wdrożyć następujące zasady:

  • włącz okap kuchenny lub otwórz okno w momencie rozpoczęcia gotowania;

  • susz ubrania w suszarni – jeżeli nie masz takiej możliwości, rozważ wymianę pralki na pralko-suszarkę;

  • rozszczelnij kratkę wentylacyjną w łazience lub uruchom wentylator wyciągowy przed prysznicem.

Jak zwalczać wilgoć w domu? Skutecznych sposobów na wilgoć w domu jest wiele. Jednak wilgoć jest uciążliwym problemem – zdecydowanie łatwiej jej zapobiegać niż z nią walczyć.

O krok przed bałaganem.

Sklep