Jak ograniczyć hałas w domu? 6 sprawdzonych sposobów!
Z czego wynika hałas w domu?
Hałas w domu może mieć swoje źródło na zewnątrz, mieć związek z wyposażeniem technicznym budynku lub pracującymi urządzeniami domowymi. Niekiedy problemem jest uciążliwe sąsiedztwo – sąsiedzi mogą choćby głośno słuchać muzyki. Jeżeli ma to miejsce codziennie, to może skutkować poważnym dyskomfortem.
Nadmierny hałas przenikający do wnętrz mieszkań z zewnątrz najczęściej jest generowany przez przejeżdżające pojazdy. Niekiedy to wynik błędów na etapie planowania przestrzennego – obok domów jednorodzinnych czy osiedli zabudowanych budynkami wielorodzinnymi mogą działać firmy zanieczyszczające okolicę hałasem.
Sposoby na redukcję hałasu w domu
Ponieważ ciągła ekspozycja na hałas może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, warto znać sposoby ochrony przed hałasem w domu. Jak bronić się przed nadmiernym hałasem w mieszkaniu? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć zarówno hałas dobiegający z zewnątrz, jak i ten mający źródło w mieszkaniu.
1. Uszczelnij okna, drzwi i listwy przypodłogowe
Jeżeli problemem jest hałas dobiegający z zewnątrz, ograniczenie hałasu w domu może odbyć się poprzez uszczelnienie okien i drzwi. To dobra metoda, gdy drzwi i okna są starsze – mają szczeliny, przez które przedostaje się nie tylko powietrze, ale również hałas. Pod tym samym kątem należy sprawdzić listwy przypodłogowe – widoczne na nich mogą być m.in. pęknięcia, które również wymagają zamaskowania. Jeżeli masz w planach remont, rozważ zakup i montaż okien dźwiękoszczelnych.
2. Wymień odkurzacz na cichy robot sprzątający
Urządzenia gospodarstwa domowego mogą emitować nieprzyjemny hałas. Czy wiesz jednak, że możesz temu zapobiec? Sposoby ochrony przed hałasem w domu obejmują wymianę sprzętu na nowoczesny. Dobrym przykładem jest cichy robot sprzątający, który:
-
Może jednocześnie odkurzać i mopować podłogi. Przykładem takiego urządzenia jest iRobot Roomba Combo 10 MAX ze stacją dokująca AutoWash.
-
Jest wygodny. Może on sprzątać, gdy domownicy są poza domem. Wiele modeli iRobot samodzielnie opróżnia też pojemnik na brud w stacji ładująco-czyszczącej.
-
Priorytetyzuje zadania. Technologia Dirt Detective zastosowana w urządzeniach iRobot sprawia, że w pierwszej kolejności sprzątane są najbrudniejsze pomieszczenia.
-
Wycisza wszystkie dźwięki na żądanie. Aplikacja iRobot Home pozwala czasowo ustawić tryb „Nie przeszkadzać” w trakcie odpoczynku czy w godzinach pracy w domowym biurze.
Rozważasz zakup urządzenia iRobot, ale masz pytania? Dowiedz się więcej – przeczytaj, czy warto kupić robota sprzątającego.
3. Rozważ panele akustyczne
Jeżeli borykasz się z nadmiernym hałasem w mieszkaniu, jedną z przyczyn problemu może być nadmierny pogłos. Gdy pomieszczenia mają niekorzystną akustykę, która wzmacnia niepożądane dźwięki, warto wypróbować panele akustyczne. Na czym polega to rozwiązanie? Na montażu na ścianach specjalnych paneli, które pochłaniają energię akustyczną i wytłumiają problematyczne częstotliwości.
4. Zaopatrz się w słuchawki wygłuszające
Pracujesz w domu i przeszkadzają Ci dźwięki z otoczenia? Twoje dziecko przez hałas nie może się skoncentrować? W tej sytuacji może pomóc aktywna redukcja hałasu w domu – wypróbuj słuchawki wygłuszające. Dzięki nim skutecznie odetniesz się od szumu i hałasu – stworzysz ciche, kontrolowane środowisko pracy. Na rynku znajdziesz m.in. słuchawki wyciszające z technologią aktywnej redukcji hałasu.
5. Wykorzystaj tekstylia – dywany i zasłony
Ochronę przed hałasem w domu tworzy też jego wyposażenie – mowa zwłaszcza o tekstyliach. Sprawdzą się one szczególnie dobrze wówczas, gdy hałas dobiega z zewnątrz mieszkania. Jakie elementy wyposażenia kupić z myślą o redukcji hałasu? Oto kilka przykładów:
-
Gruby, puszysty dywan. Twoje samopoczucie może poprawić dywan lub wykładzina dywanowa – sprawdzi się ona dużo lepiej niż twarda podłoga.
-
Zasłony akustyczne (dźwiękoszczelne). To zasłony uszyte z grubego materiału, które skutecznie pochłaniają dźwięki dobiegające do mieszkania z zewnątrz.
-
Poduszki i narzuty. To kolejne tekstylia pomocne w redukcji hałasu w domu. Można je wykorzystać m.in. w salonie czy sypialni.
6. Przemebluj mieszkanie
Twoim problemem są hałaśliwi sąsiedzi? Sposoby ochrony przed hałasem w domu uwzględniają także przemeblowanie mieszkania. Możesz zminimalizować hałas dobiegający przez ściany – w tym celu przestaw meble. Im więcej znajdzie się ich pod ścianą, która oddziela Twoje mieszkanie od sąsiedniego, tym lepiej. Zarówno materiał wykorzystany do produkcji mebli, jak i tkaniny pochłaniają dźwięki. W rezultacie w Twoim mieszkaniu będzie ciszej.