💬
Czat

Cichy robot sprzątający – czy to możliwe? Sprawdź!

Chcesz ułatwić sobie utrzymanie podłóg w czystości? Rozwiązaniem jest zaangażowanie do prac domowych robota sprzątającego. Może Ci jednak zależeć na tym, aby urządzenie nie przeszkadzało domownikom – choćby wówczas, gdy jeden z nich pracuje z domu. Poznaj wskazówki, dzięki którym do Twojego mieszkania lub domu trafi cichy robot sprzątający, dzięki któremu będziesz mieć więcej czasu na przyjemności.

Komu zależy na tym, aby robot sprzątający był cichy?

Nie każdemu przeszkadzają odgłosy, jakie wydają podczas pracy roboty sprzątające. Jednak z perspektywy niektórych osób poszukujących robota odkurzającego czy mopującego głośność sprzątania będzie kluczowym parametrem. Kto najczęściej szuka cichego robota sprzątającego? Oto przykłady użytkowników robotów iRobot doceniających funkcje urządzenia, dzięki którym sprzątanie nie jest uciążliwe dla domowników:

  • osoby pracujące w domu – zależy im na wyeliminowaniu czynników utrudniających skupienie i jednocześnie chcą mniej czasu poświęcać na utrzymanie porządku;
  • rodzice małych dzieci – najmłodsi domownicy potrzebują drzemek w ciągu dnia, które nie powinny być zakłócane dźwiękiem pracy domowych sprzętów;
  • właściciele zwierząt domowych, które boją się hałasu wytwarzanego przez odkurzacz – cichy robot odkurzający poradzi sobie też z usunięciem sierści.

Cichy robot sprzątający – co wpływa na głośność sprzątania?

Przeglądając dostępne roboty sprzątające, wielu potencjalnych nabywców koncentruje się na głośności urządzenia podczas sprzątania. Tymczasem nie tylko od tego parametru zależy, czy użytkownik doceni zakupione urządzenie. Dostępne na rynku roboty sprzątające generują podobny poziom hałasu. Jednocześnie cichy robot sprzątający to kwestia nie tylko odgłosów odkurzania, ale też choćby dodatkowych funkcji, które sprawią, że sprzątanie nie będzie przeszkadzać osobom pozostającym w mieszkaniu. Co wpływa na to, czy urządzenie sprząta w sposób dyskretny?

Dodatkowe funkcje

Decydując o zakupie robota sprzątającego, zwróć uwagę na funkcje oferowane przez urządzenie iRobot i sterujący nim system iRobot OS – użytkownik może np. wybrać za pośrednictwem aplikacji opcję „nie przeszkadzać”, jeżeli sprzątanie w danej chwili jest niepożądane. System iRobot OS to również rozwiązanie inteligentne – może uczyć się nawyków użytkownika, dostosowywać do jego preferencji i zaproponować harmonogram sprzątania. Dzięki temu robot sprzątający może zajmować się utrzymaniem porządku np. jedynie pod nieobecność domowników. rozpoczynał on sprzątanie, gdy użytkownik wychodzi z domu, i kończył je, gdy użytkownik wraca. Oznacza to, że użytkownik będzie widział wyłącznie efekty sprzątania — idealne rozwiązanie!

Technologia ta wykorzystuje usługi geolokalizacyjne w telefonie użytkownika, aby rozpoznawać, kiedy jest on poza domem, i sprzątać podczas jego nieobecności.

Zawartość zestawu

Roboty sprzątające różnią się pod względem akcesoriów – niektóre są sprzedawane w zestawie z automatycznym zasobnikiem na brud, inne modele są pozbawione tego elementu. Pierwszy typ robota będzie głośniejszy podczas automatycznego opróżniania wbudowanego pojemnika. Warto jednak pamiętać, że ta czynność zajmuje zaledwie kilka sekund. Jeżeli jednak priorytetem jest dla Ciebie cichy robot sprzątający, rozważ zakup modelu bez automatycznego pojemnika na brud.

Rodzaj podłóg w domu

Czy wiesz, że na poziom hałasu generowanego przez robota wpływają nie tylko kwestie techniczne, ale również rodzaj podłogi, którą będzie on sprzątał? Robot sprzątający powierzchnię wyłożoną np. parkietem będzie głośniejszy niż robot poruszający się po dywanie. Jeżeli w swoim domu nie korzystasz z wykładzin, musisz przygotować się na nieco wyższą głośność urządzenia.

Wielkość i akustyka pomieszczeń

To, czy usłyszysz pracę robota sprzątającego, zależy też od wielkości sprzątanych przez niego pomieszczeń. Jeżeli urządzenie pracuje w np. w bardzo dużym salonie, to dokładne sprzątanie wymagać będzie częstego korzystania przez robota z automatycznego zasobnika na brud. To nie wszystko. Akustyka pomieszczenia może sprzyjać pogłosowi, który będzie wzmacniał odgłosy sprzątania. Z tym problemem można się jednak uporać, odpowiednio przestawiając meble lub stosując inne proste zabiegi.

Pożądane funkcjonalności

Cichy robot sprzątający może jedynie odkurzać, mopować albo łączyć obie te role. Najmniej hałasu urządzenia wytwarzają podczas mopowania podłogi – głośniejsze są roboty odkurzające, zwłaszcza te, które dostosowują moc ssącą do sprzątanej powierzchni. Jeżeli kupujesz robota sprzątającego, aby uniknąć ręcznego odkurzania, musisz przygotować się na nieco wyższy poziom hałasu. I odwrotnie – jeżeli chcesz, aby urządzenie przejęło mopowanie, to będzie ono pracowało ciszej.

Jaki cichy robot sprzątający wybrać?

Zastanawiasz się, jaki robot sprzątający wybrać? Kluczowe są funkcjonalności, jakich oczekujesz od urządzenia. Roboty wielofunkcyjne (odkurzające i mopujące) są głośniejsze niż roboty, które jedynie odkurzają podłogę lub ją mopują. Na które modele warto zwrócić uwagę? Roboty sprzątające iRobot, które mogą sprzątać i jednocześnie nie przeszkadzać użytkownikowi, to choćby:

  • iRobot Braava jet m6. To robot mopujący, który pracuje zarówno na sucho, jak i na mokro, może też współpracować z robotami Roomba.
  • iRobot Roomba j9+. Szukasz robota sprzątającego, który będzie gruntownie odkurzał wskazane pomieszczenia? Rozważ zakup modelu iRobot Roomba j9+.
  • iRobot Roomba Combo j9+. To propozycja dla osób poszukujących robota odkurzająco-mopującego. Dodatkowym atutem urządzenia jest m.in. wygłuszona, najcichsza stacja ładująco-czyszcząca Clean Base AutoFill.

Bez względu na to, jaki zakres prac domowych chcesz przekazać urządzeniu, możesz cieszyć się użytkowaniem cichego robota sprzątającego, którego praca nie będzie kolidować z preferencjami domowników. Istnieją też sposoby, dzięki którym możesz ograniczyć głośność sprzątania.

Dowiedz się więcej:
Pierwszy robot sprzątający i jego historia. Sprawdź!
Jak usunąć sierść pupila? Poznaj nasze sposoby!
Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?
Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto? Poznaj nasze sposoby!
Jak zmotywować się do sprzątania? 10 wskazówek, które pomagają!
Lekki odkurzacz - jaki wybrać? Podpowiadamy!

O krok przed bałaganem.

Sklep