💬
Czat

Jaki robot sprzątający wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Wybór odkurzaczy automatycznych jest ogromny. Jednak kupując taki sprzęt warto postawić na jakość sprzątania i samodzielność urządzenia. Odkurzacz automatyczny sprosta najtrudniejszym zadaniom i zrobi to bez Twojej pomocy! Jednak, który wybrać, gdy wybór jest tak ogromny? Podpowiadamy!

Jaki odkurzacz automatyczny?

Odkurzacz samojezdny to urządzenie, które zastępuje Cię w obowiązku odkurzania całego domu. Zrobi to tak dokładnie, jak Ty – jeśli nie lepiej. Posiada inteligentne czujniki, które pozwalają mu omijać napotkane przeszkody. Napędzany jest przez skrętne koła, a w jego dolnej części znajdują się specjalne szczotki, które razem z silnikiem ssącym odpowiedzialne są za wciąganie brudu do pojemnika. Większość odkurzaczy automatycznych posiada filtr nieczystości, który jest ogromną korzyścią dla alergików. Urządzenia te łączą się z aplikacją, w której sporządzane są raporty sprzątania oraz w której możesz tworzyć harmonogramy pracy.

Prawdziwa magia zaczyna się, gdy Twój odkurzacz posiada system skanowania pomieszczenia, albo nawet wbudowany GPS, zaprojektowany do nawigacji po Twoim domu. W ten sposób możesz ustalić dokładne pomieszczenie oraz godziny, w których odkurzacz ma pracować. Pamiętaj, że iRobot ma być Twoim pomocnikiem i wyręczać Cię w sprzątaniu w taki sposób, aby jednocześnie Ci nie przeszkadzać.

Jeśli oczekujesz jeszcze lepszych efektów sprzątania, rozważ urządzenie hybrydowe – odkurzacz i mop jednocześnie. Hybryda wyposażona jest w szczotki wciągające sypkie zanieczyszczenia oraz w mopa, który wyczyści plamy i inne, lepkie zabrudzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota sprzątającego?

Ważnym parametrem jest czujnik, który rozpozna sprzątaną powierzchnię i uniemożliwi robotowi upadek ze schodów. Niektóre modele umożliwiają również uzupełnienie funkcjonalności robota o zakup wirtualnej ściany, która także zabezpiecza odkurzacz przed upadkiem. Oprócz tego należy pamiętać, że na rynku dostępne są modele wyposażone w stacje ładujące, które jednocześnie służą do automatycznego opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia – dzięki nim nieporównywalnie wzrasta samodzielność urządzenia.

Jaki robot odkurzający kupić? Taki, który poradzi sobie równie dobrze na dywanie i na parkiecie. Czujniki przeciwuderzeniowe pozwolą uniknąć najeżdżania na nogi mebli i inne obiekty. Wybierz urządzenie, dla którego pokonywanie progów nie jest problemem, dzięki czemu nie będziesz musiał przenosić go pomiędzy pomieszczeniami oraz który posiada akumulator, umożliwiający mu pracę przez co najmniej godzinę. W tym czasie powinien uporać się z dużą powierzchnią, po czym samodzielnie wrócić do stacji ładującej.

Najlepsze roboty sprzątające — sprawdź nasze propozycje

Wszystkie oferowane przez iRobot urządzenia mają doskonałe funkcje nawigowania po mieszkaniu oraz mocne akumulatory, umożliwiające im długą pracę. Większość z nich będzie ładować się samodzielnie i wracać w celu kontynuowania pracy dokładnie do miejsca, w którym ją przerwał.

Ekonomiczna Roomba seria 600

Roomba seria 600 to najbardziej budżetowy model, który wyposażony jest tylko w podstawowe funkcje. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby Twój odkurzacz sprzątał samodzielnie, a Ty jedynie musisz przycisnąć jeden przycisk – po co przepłacać? Urządzenie także posiada szczotki boczne, które poprawiają jakość jego sprzątania oraz system, który wykryje silniejsze zabrudzenia – to odkurzacz inteligentny w całym znaczeniu tego słowa.

Niezwykle samodzielna Roomba e5

Jeśli wymagasz, aby Twój odkurzacz działał w czasie, gdy Ciebie nie ma w domu – przemyśl model Roomba e5. Możesz obsługiwać go przez aplikację lub ustawić harmonogram sprzątania, dzięki któremu nadzór nie będzie konieczny - robot może sprzątać nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Dzięki temu możesz zawsze cieszyć się czystymi podłogami, gdy wracasz do domu. Model e5 wyposażony jest w podwójne szczotki, wydajniejszy filtr oraz mocniejszą baterię, która umożliwi mu posprzątanie większej przestrzeni za jednym zamachem.

Całkowicie bezobsługowa Roomba i7+ – zapomnij o odkurzaniu

Jeśli chcesz robota całkowicie automatycznego, który sam opróżni swój zbiornik, zeskanuje Twój dom i następnie automatycznie odróżni pokój dziecięcy od salonu, a na koniec sporządzi raport z odkurzania i wskaże, które pomieszczenia już posprzątał – Roomba i7+ to odkurzacz dla Ciebie! Doskonała moc ssąca i wysokowydajny filtr sprawią, że naprawdę docenisz jakość odkurzania. Robot może sprzątać tak dokładnie jak Ty. Funkcja automatycznego opróżniania zbiornika na brud do stacji Clean Base sprawi, że nie będziesz musiał tego robić nawet do 60 dni. Pamiętaj, aby podłączyć stację w widocznym miejscu – w przeciwnym razie zupełnie zapomnisz o istnieniu robota!

Hybrydowy robot odkurzająco-mopujący Roomba Combo

Jeśli obawiasz się, że samo odkurzanie w Twoim domu nie wystarczy, nie musisz kupować dwóch osobnych urządzeń. Wypróbuj Roombę Combo, która najpierw odkurzy sypkie zanieczyszczenia, a później nawilżoną ściereczką domyje trudniejsze, lepkie plamy. Świetnie radzi sobie ze sprzątaniem sierści, dlatego doskonale sprawdzi się w domu, w którym są zwierzęta. Odkurzy sierść i zmyje zaschnięte ślady łapek, zostawiając po sobie idealny błysk. Jeśli zależy Ci jedynie na odurzaniu, możesz wybrać odpowiedni tryb pracy, a Roomba dopasuje się do Ciebie.