💬
Czat

Jak zmotywować się do sprzątania? 10 wskazówek, które pomagają!

Zaczynasz sprzątać, ale po godzinie czy dwóch dochodzisz do wniosku, że to syzyfowa praca? W Twojej kuchni rośnie stos brudnych naczyń, ale nie możesz się zmusić, by włożyć je do zmywarki? Jeżeli znasz opisane sytuacje z autopsji, to motywacja do sprzątania jest Ci zdecydowanie potrzebna. Sprawdź, jak zabrać się za sprzątanie!

Motywacja do sprzątania – jak ją w sobie wyzwolić?

Ciężki okres w pracy czy wymagające obowiązki młodej mamy – często po intensywnym tygodniu brak już sił na sprzątanie. Jak się zmotywować do sprzątania domu? Niekiedy trudno jest rozpocząć porządki nawet wówczas, gdy są one konieczne. Kluczem jest odpowiednie nastawienie i odpowiedni plan. Na wszystko jest sposób.

Motywacja do sprzątania – jak ją w sobie wyzwolić?

Wcale nie musisz też wszystkiego wykonywać samodzielnie – w wielu czynnościach mogą Cię wyręczyć roboty sprzątające iRobot. Z pomocą łatwiej będzie Ci odzyskać motywację.

10 skutecznych sposobów na to, jak się zmotywować do sprzątania

Szybkie i skuteczne sprzątanie pokoju dziennego, łazienki czy kuchni jest możliwe – z pewnością wiesz to z doświadczenia. Najtrudniej jednak wykonać pierwszy krok. Jeżeli chcesz uniknąć wyrzutów sumienia, skorzystaj z poniższych sposobów, dzięki którym szybko zmotywujesz się do uporządkowania otaczającej Cię przestrzeni.

1. Zapomnij o perfekcjonizmie

Wszystko albo nic – w przypadku sprzątania to zdecydowanie złe podejście. Idealnie czysty dom nie istnieje, zwłaszcza gdy masz dużą rodzinę. Jeżeli chcesz się zmotywować do sprzątania domu, zacznij od zmiany sposobu myślenia – pogódź się z tym, że zawsze jest coś do zrobienia. Czasem wystarczy tylko odkurzyć lub umyć podłogę, aby zauważyć zmianę.

Gdy masz dużą rodzinę, idealnie czysty dom nie istnieje. Wtstarczy jednak tylko odkurzyć lub umyć podłogę aby zauważyć zmianę

2. Zacznij od małych, łatwych czynności

Sprzątanie to bardzo pojemne słowo, które może wywoływać negatywne uczucia. Jak zmusić się do sprzątania? Zastosuj tzw. metodę małych kroków. Gdy wrzucisz brudną odzież do pojemnika, pościelisz łóżko lub umyjesz lustro, to okaże się, że część pracy masz już za sobą. Widząc pierwsze rezultaty swoich działań, łatwiej będzie Ci kontynuować.

3. Zaplanuj sprzątanie na początek dnia

Motywacja do sprzątania pokoju maleje wraz z upływem czasu – wieczorem możesz już nie mieć siły. Ale jest na to sposób – sprzątaj tuż po wstaniu z łóżka. W ten sposób poczujesz się lepiej. Poczucie spełnienia docenisz zwłaszcza wtedy, gdy Twoim problemem jest prokrastynacja – odkładanie rzeczy na później.

Zaplanowanie sprzątania na początek dnia sprawi, że będziesz mieć więcej wolnego czasu

4. Przygotuj harmonogram sprzątania

Być może nie wiesz, jak zmusić się do sprzątania domu, ponieważ porządki trzeba zaprowadzić we wszystkich pomieszczeniach. Jak mieć zawsze czysto w domu? Rozwiązaniem dużo lepszym niż wykonywanie chaotycznych czynności jest przygotowanie harmonogramu. Zapisz wszystkie zadania na kartce papieru i następnie podziel je na dni.

5. Zaproś gości

Nic tak nie motywuje do sprzątania pokoju dziennego, jak oczekiwanie gości. Jeżeli nie możesz się zmusić do uporządkowania przestrzeni, wypróbuj ten sposób – zaproś znajomych. Później pozostaje już tylko zabrać się do pracy, aby o umówionej godzinie salon prezentował się niczym z katalogu.

Gdy robot sprzątający lub sprzątająco-mopujący pracuje, Ty możesz cieszyć się odpoczynkiem i czasem dla rodziny

6. Wyznacz sobie na sprzątanie 1 godzinę

Jak zmotywować się do sprzątania? Jeżeli w trakcie porządkowania poszczególnych pomieszczeń często odrywasz się od zadania, jest na to sposób – wyznacz sobie np. 1 godzinę, którą od pierwszej do ostatniej minuty przeznaczysz wyłącznie na sprzątanie. W tym czasie iRobot Roomba Combo j9+ może zająć się doprowadzeniem do czystości Twojej podłogi gruntownie odkurzają i mopując całą powierzchnię.

7. Wręcz sobie nagrodę

Zastanawiasz się, jak się zmotywować do sprzątania domu? Czasem najlepszym motywatorem jest nagroda. Długa i przyjemna kąpiel, seans filmowy w kinie lub popołudnie spędzone w gronie najbliższych z dobrą planszówką – wybierz to, co sprawia Ci przyjemność. Tę samą technikę możesz zastosować, aby zmotywować swoje dzieci.

8. Daj się wyręczyć – wykorzystaj robota sprzątającego iRobot

Sprzątanie nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Jak się zmotywować do sprzątania domu? Jeżeli nie lubisz tego domowego obowiązku, zamów robota odkurzającego iRobot Roomba. Przykładem może być iRobot Roomba j9. Wystarczy, że skonfigurujesz harmonogram sprzątania, a iRobot zabierze się do pracy – z podłogi zniknie kurz, sierść i inne zanieczyszczenia. Co więcej, ten model sam nauczy się które przestrzenie wymagają częstszego sprzątania i od których powinien rozpoczynać nowy cykl pracy. A to dzięki innowacyjnej funkcji priorytetyzacji zadań (Dirt Detective).

iRobot Roomba j9 posiada inteligentną funkcję Dirt Detective, czyli priorytetyzacji zadań

9. Odwróć uwagę – wykorzystaj podcasty

Nie sprzątasz, ponieważ szkoda Ci czasu? Jeżeli słuchasz podcastów, połącz przyjemne z pożytecznym – słuchaj ulubionych twórców i jednocześnie sprzątaj. To prosty sposób, aby zmusić się do sprzątania. W ten sposób odwrócisz uwagę, a przy okazji nie będziesz mieć poczucia zmarnowanego czasu.

10. Zastosuj technikę wizualizacji

A gdyby tak podłogi w salonie, sypialni czy łazience były czyste, a wszystkie rzeczy leżały na swoich miejscach? Gdy inne sposoby zawodzą, motywacją do posprzątania domu może być wizualizacja – pomyśl o tym, jak będą prezentować się pomieszczenia, gdy już skończysz porządki. To również sposób, aby przełamać niechęć do sprzątania.

Gdy nie możesz zabrać się za sprzątanie, rozważ pomoc w postaci robota gruntownie sprzątającego iRobot Roomba

Jak się zabrać za sprzątanie, kiedy nam się nie chce?

Jak widzisz, zmotywować się do sprzątania można na wiele sposobów. Jeżeli ta czynność nie sprawia Ci przyjemności, rozważ pomoc w postaci robota gruntownie sprzątającego iRobot Roomba – robot odkurzający lub robot odkurzająco-mopujący utrzyma w czystości podłogi w każdym pomieszczeniu, a Twój zakres obowiązków się zmniejszy. Rezultat? Więcej czasu na przyjemności.

O krok przed bałaganem.

Sklep