💬
Czat

Skąd się bierze kurz i jak go skutecznie zwalczać? 5 sposobów!

Skąd się bierze kurz w domu?

Bardzo możliwe, że sprzątasz mieszkanie regularnie, ale to na niewiele się zdaje – kurz niemal natychmiast osadza się na różnych powierzchniach. Dlaczego tak się dzieje? Skąd się bierze kurz w mieszkaniu? Przynosisz go z zewnątrz każdego dnia. Kurz osadza się na ubraniach, butach, torebce czy plecaku. Ale nie tylko. Na pytanie, skąd się bierze kurz w domu, można też odpowiedzieć, wskazując na:

  • najbliższe otoczenie nieruchomości – jeżeli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy, placu budowy czy żwirowni, kurz będzie stanowił spory problem;

  • wadliwy system HVAC – jeżeli zastanawiasz się, skąd tyle kurzu w mieszkaniu, to przyczyną może być choćby niesprawny system wentylacyjny;

  • odkurzacz – urządzenie, które nie jest wyposażone w filtr antyalergiczny, może uwalniać zanieczyszczenia podczas pracy;

  • zwierzęta domowe – jeżeli masz psa, to po każdym spacerze wnosi on do mieszkania zanieczyszczenia, w tym właśnie kurz.

Dowiedz się skąd się bierze kurz i poznaj sposoby jak go zwalczać

Zastanawiasz się, skąd kurz w mieszkaniu? Wiedza o źródłach kurzu jest kluczowa do tego, aby z nim skutecznie walczyć. Kurz to problem nie tylko natury estetycznej – alergia na kurz to dość powszechna i uciążliwa dolegliwość. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, dowiedz się, dlaczego iRobot to dobry odkurzacz dla alergika?

Jak się pozbyć kurzu? 5 sprawdzonych sposobów

Sprzątać warto mądrze, zwłaszcza gdy przeciwnik jest trudny. Skoro już wiesz, skąd się bierze kurz, pozostaje jedynie sprawdzić, jak pozbyć się go z domu. Wypróbuj poniższe sposoby:

1. Zaopatrz się w ścierki z mikrofibry

Aby skutecznie pozbyć się kurzu z domu czy mieszkania, warto zacząć od przeglądu używanych środków do czyszczenia. Podczas sprzątania półek korzystasz ze ścierek? Upewnij się, że są one wykonane z mikrofibry – materiału wyróżniającego się ultracienkimi włóknami. Takie włókna dobrze zgarniają kurz, nie wzbijając go w powietrze – również bez korzystania z detergentu.

2. Odkurz podłogę

Podłogę – w zależności od potrzeb – możesz odkurzać 2-3 razy w tygodniu lub codziennie. Kluczowy jest jednak sprzęt, jaki w tym celu wykorzystasz. Niektóre odkurzacze nie są wyposażone we wspomniany już filtr antyalergiczny. Tymczasem jest on podstawą. Dlaczego? System antyalergiczny w urządzeniach odkurzających odpowiada za zatrzymanie cząsteczek brudu. I jest w tym skuteczny – zatrzymuje do 99 proc. zanieczyszczeń.

3-stopniowy system sprzątania w odkurzaczach automatycznych iRobot Roomba i Roomba Combo

Przykładem robota odkurzającego, który został wyposażony w filtr AeroForce, jest iRobot Roomba j9+. Dodatkowo ten robot automatycznie opróżnia pojemnik na brud w stacji ładująco-czyszczącej. W Twoim domu są zwierzęta? Sprawdź, jaki robot sprzątający do sierści wybrać.

3. Umyj podłogę

Jak pozbyć się kurzu z mieszkania lub domu? Odkurzanie to nie wszystko – pielęgnacja podłogi obejmuje też jej umycie. Warto to robić regularnie, np. raz w tygodniu. Ta czynność pozwala pozbyć się zakurzenia, które nie zostało usunięte podczas odkurzania. Jednocześnie umyta podłoga czasowo zapobiega osadzaniu się kurzu. Za regularnym myciem podłogi przemawia również to, że dziś nie trzeba tego robić samodzielnie – w domowym sprzątaniu wyręczają precyzyjne roboty mopujące iRobot. Alternatywą dla nich są roboty odkurzająco-mopujące – odkurzają i mopują one podłogę w jednym cyklu pracy.

Odkurzacz automatyczny Roomba z funkcją Dirt Detective

4. Wypierz pościel

Śmiało można powiedzieć, że pościel to siedlisko roztoczy. I właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie jej w czystości. Sprowadza się to do jej regularnego prania – poszewki i prześcieradło warto prać raz w tygodniu, zwłaszcza gdy w domu mieszka osoba ze stwierdzoną alergią na kurz. Pozostałą bieliznę pościelową – w tym narzuty – można prać rzadziej. Zaniedbanie czyszczenia pościeli może skończyć się m.in. zatkanym nosem tuż po przebudzeniu.

5. Usuń kurz ze ścian, wytrzep poduszki

Odkurzenie i umycie podłogi oraz usunięcie kurzu z półek – to czynności, które wydają się naturalne i przychodzą na myśl w pierwszej kolejności. Ale kurz nie osadza się tylko w tych najbardziej oczywistych miejscach. Jeżeli chcesz pozbyć się zakurzenia, to oczyść też ściany – wystarczy sucha ściereczka z mikrofibry. Nie zapomnij przy tym o wytrzepaniu poduszek i materiałowych siedzisk – tam kurz również lubi się gromadzić.

Jak zapobiegać powstawaniu kurzu w domu?

Jeżeli chcesz się pozbyć kurzu, nie wystarczy jedynie przetarcie półek – konieczne jest usunięcie przedmiotów, które mogą go zbierać. Jak zwalczać kurz? Zacznij od ściągnięcia bibelotów z półek – im będzie ich mniej, tym lepiej. Zbierasz magazyny lub gazety? Papier z czasem ulega degradacji – kruszy się, czego efektem jest powstawanie pyłu. Ale można tego uniknąć – wystarczy, że schowasz lektury do pudła.

W planach masz przeprowadzkę? Ilość kurzu w domu możesz ograniczyć, wybierając meble tapicerowane ze skóry – naturalnej lub ekologicznej. Wymienione materiały zbierają kurz w mniejszym stopniu niż meble obite tkaniną. Rozważ też żaluzje lub rolety zamiast firanek i zasłon oraz ograniczy liczbę tekstyliów, np. zrezygnuj z obrusu na kuchennym stole czy dekoracyjnych poduszek na sofie.

O krok przed bałaganem.

Sklep