💬
Czat

Co zabija roztocza i jak je zwalczać podczas odkurzania? Sprawdź!

Od pewnego czasu skarżysz się na katar, kaszel i swędzenie skóry? Źródłem alergii mogą być roztocza – mikroskopijne pajęczaki, których naturalnym środowiskiem jest kurz. Jest też dobra wiadomość – możesz pozbyć się tego problemu bez większego wysiłku. Dowiedz się, co zabija roztocza i jak zwalczać je na co dzień.

Zabijanie roztoczy – dlaczego jest ważne?

Aby zobaczyć roztocza, potrzebny jest mikroskop. Jednak wcale nie trzeba ich widzieć, aby wiedzieć, że zadomowiły się one np. w sypialni – roztocza nie są neutralne dla samopoczucia i zdrowia. Ich obecność może wywołać szereg uciążliwych objawów – katar, kaszel, zaczerwienienie spojówek, alergię czy nawet atopowe zapalenie skóry. Jeżeli rozpoznano u Ciebie alergię na kurz, to tym bardziej musisz zwrócić uwagę na porządek w swoim mieszkaniu czy domu. Nie jest to na szczęście równoznaczne z wielogodzinnym sprzątaniem.

Gdzie najczęściej występują roztocza w domu?

Aby walka z roztoczami była skuteczna, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, gdzie najczęściej można spotkać roztocza. Nie tylko zakurzona półka jest idealnym siedliskiem dla mikroskopijnych pajęczaków – roztocza rozwijają się również w łóżkach, a precyzując w materacu, poduszkach i kołdrach. Powód jest prosty – panują tam idealne dla nich warunki, a to z uwagi na wysoką wilgotność i dostęp do resztek naskórka, który stanowi ich pokarm.

Inne miejsca, w których można spotkać roztocza, to:

  • meble tapicerowane – najwięcej kurzu, a zatem i roztoczy, zbiera się w zgięciach, do których dostęp jest ograniczony;
  • sprzęt RTV – na plastikowej obudowie kurz gromadzi się każdego dnia;
  • firany i zasłony – podobnie jak inne elementy wyposażenia wnętrz są narażone na codzienne osadzanie się kurzu;
  • podłoga – zwłaszcza panele podłogowe i dywany mają tendencję do przyciągania kurzu.

Co zabija roztocza?

Podejrzewasz, że to właśnie roztocza mogą odpowiadać za Twoje kiepskie samopoczucie? Chcesz się przekonać, czy Twoja teoria jest słuszna i szukasz odpowiedzi na pytanie, co zabija roztocza lub jak zlikwidować roztocza? Twoi sprzymierzeńcy to zarówno temperatura, jak i producenci chemii domowej, którzy oferują skuteczne preparaty. Skuteczne, czyli pozwalające pozbyć się różnych alergenów, w tym właśnie roztoczy.

Co zabija roztocza? Zarówno mróz (poniżej -15 stopni C), jak i wysokie temperatury (powyżej 60 stopni C) – pod ich wpływem roztocza się rozpadają. To jeden z powodów, dla których alergikom zaleca się regularne wietrzenie mieszkań oraz pranie odzieży i pościeli w wysokich temperaturach. To jednak nie wszystko. Roztocza są też zabijane przez środki do czyszczenia o działaniu antybakteryjnym.

Skuteczne metody walki z roztoczami

Walka z roztoczami kurzu domowego zaczyna się od dokładnego posprzątania poszczególnych pomieszczeń. Jednak nie chodzi tu wyłącznie o usunięcie kurzu zalegającego na podłodze, meblach i wyposażeniu – warto też wyeliminować np. bibeloty. To właśnie na nich często osadza się kurz, który powinien być systematycznie usuwany. Ale to nie wszystko – likwidacja roztoczy obejmuje też wykonanie następujących czynności:

  • zmiana pościeli – warto zmieniać ją co tydzień i prać w temperaturze powyżej 60 stopni C, aby pozbyć się niewidocznych gołym okiem pajęczaków;
  • wietrzenie pomieszczeń – najlepiej robić to codziennie, a zimową porą nawet dłużej (warto przy tym dokładnie wywietrzyć poduszki i kołdrę);
  • używanie oczyszczacza powietrza – to urządzenie doceniają zwłaszcza alergicy, bo potrafi ono skutecznie zmniejszyć ilość alergenów.

Jaki odkurzacz wybrać do walki z roztoczami?

Zmiana pościeli czy wietrzenie pomieszczeń to zadania, z którymi musisz zmierzyć się samodzielnie. Ale w przypadku regularnego usuwania kurzu z podłogi jest już inaczej – Twoim sprzymierzeńcem są roboty sprzątające. W zależności od tego, jakie urządzenie wybierzesz, robot może nie tylko wyręczyć Cię w usuwaniu kurzu, ale też wykonać mopowanie podłogi.

Przykładowe rodzaje iRobotów Roomba, które pomogą skutecznie walczyć z roztoczami kurzu domowego:

  • Zestaw iRobot Roomba s9 + i Braava jet m6. System antyalergiczny pierwszego urządzenia wychwytuje do 99 proc. roztoczy. Zamontowane w nim szczotki wyłapują też włosy i sierść, dzięki czemu robot odkurzający sprawdzi się w domach alergików. Co więcej, robot automatycznie opróznia pojemnik na brud do szczelnego worka AllergenLock w stacji Clean Base. Dzięki temu nie mamy kontaktu z kurzem i brudem w całym procesie sprzątania. Aby jednak pozbyć się niemal wszystkich roztoczy, odkurzanie to za mało – niezbędne jest też mopowanie. To zadanie dla iRobota Braava jet m6. Dokładne oczyszczenie podłogi gwarantuje precyzyjny spryskiwacz i nakładki Braava jet®, które zatrzymują brud.
  • iRobot Roomba Combo j7. To robot odkurzająco-mopujący – jednocześnie odkurza i mopuje czyszczoną powierzchnię. Skuteczne usuwanie zabrudzeń z podłogi gwarantuje technologia Dirt Detect – czujniki lokalizują najbardziej zabrudzone obszary, które następnie są poddawane gruntownemu czyszczeniu. Mopując robot wykorzystuje yrchnologię SmartScrub, szoruje podłogę jeżdżąc do przodu i do tyłu w celu usunięcia najbardziej opornego brudu.
  • iRobot Roomba i5+. Szukasz robota odkurzającego? iRobot Roomba i5+ nie tylko dokładnie usuwa kurz z podłogi – urządzenie zostało tak zaprojektowane, aby kurz i alergeny zebrane do worka AllergenLock nie mogły wydostać się na zewnątrz. Z perspektywy alergików to istotna informacja.
  • iRobot Roomba j9+. To robot gruntownie odkurzający, którego moc ssąca zwiększa się podczas odkurzania dywanów. Świetnie radzi sobie również na różnego rodzaju podłogach twardych. Robot posiada inteligentną technologię Dirt Detective, dzięki której jest w stanie wykryć najbrudniejsze obszary w domu i zaplanować dla nich dodatkowe cykle sprzątania.

Walka z roztoczami kurzu domowego nie musi być nierówna i uciążliwa, gdy z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia, które przejmują część domowych obowiązków. Co to oznacza dla Ciebie? Perfekcyjnie posprzątane mieszkanie, dobre samopoczucie i więcej wolnego czasu.

O krok przed bałaganem.

Sklep