💬
Czat

Lista obowiązków domowych – co warto na niej umieścić?

Sprzątanie nie należy do ulubionych obowiązków domowników. Jeżeli również Tobie brakuje motywacji do sprzątania, to pomóc może Ci lista obowiązków domowych. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia takiej listy. Dowiesz się też, jak podzielić domowe obowiązki między domowników.

Dlaczego warto tworzyć listę zadań domowych?

Przygotowanie harmonogramu sprzątania może wydawać się stratą czasu. Jest wręcz przeciwnie, gdyż lista obowiązków domowych to coś więcej niż tylko spis zadań, które trzeba wykonać. Harmonogram sprzątania oznacza liczne korzyści – wymienić wystarczy:

  • Oszczędność czasu. Gdy obowiązki zostaną podzielone m.in. na codzienne i tygodniowe, nie tracisz czasu na zastanawianie się, co wymaga Twojej uwagi. Harmonogram sprzątania przekłada się na większą kontrolę nad czystością w mieszkaniu lub domu. To szczególnie ważne, gdy w domu są alergicy.

Roomba 405 podczas mopowania podłogi w kuchni, w tle pies oraz dziewczynka siedząca na krześle

  • Ułatwienie podziału obowiązków. Dzielenie się domowymi pracami może być źródłem konfliktów. Lista uwzględniająca czas potrzebny na wykonanie poszczególnych zadań pomaga sprawiedliwie podzielić obowiązki i jednocześnie dostosować je do wieku każdego z domowników.
  • Egzekwowanie wykonania poszczególnych obowiązków. Zawieszenie listy choćby na lodówce w kuchni pomaga też we wzajemnym motywowaniu się i kontrolowaniu – wystarczy, że każdy z domowników będzie zaznaczać wykonane zadania, np. poprzez ich wykreślenie.

Jak rozdzielić obowiązki domowe między domowników?

Stworzenie listy obowiązków domowych wcale nie jest łatwe – pojawić mogą się liczne pytania, np. jak często zmieniać pościel. Ale to nie wszystko. Po sporządzeniu harmonogramu trzeba jeszcze przypisać obowiązki poszczególnym domownikom. Jak zrobić to sprawiedliwie? Możesz kierować się zarówno ich umiejętnościami, jak i zainteresowaniami. Sprawdzić może się też rotacyjny podział obowiązków. Tu nie ma reguły.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak rozdzielić domowe obowiązki, kierując się wiekiem i umiejętnościami każdego domownika oraz częstotliwością wykonywania poszczególnych zadań.

Roomba 405 podczas mopowania podłogi. Obok buty do gry w piłkę nożną

Chcesz ułatwić sobie utrzymanie mieszkania lub domu w czystości? Przeczytaj również: Nowa era sprzątania – iRobot Roomba 2025.

Podział zadań według wieku i możliwości

Ten podział sprawdzi się, gdy lista obowiązków domowych jest długa, a w domu mieszkają dzieci lub seniorzy. Najwięcej problemów może sprawiać przypisanie obowiązków dzieciom – lista obowiązków domowych dla dzieci musi być dostosowana do ich umiejętności. Z drugiej strony już kilkulatek z powodzeniem poradzi sobie z wykonaniem niektórych zadań, chociaż trzeba będzie mu o nich przypomnieć. Przykładowy podział obowiązków w domu może prezentować się następująco:

  • dorosły domownik: sprzątanie łazienki, sprzątanie balkonu, gotowanie, dbanie o czystość sprzętów kuchennych;
  • dziecko w wieku 3 lat: podlewanie roślinek, pozbieranie ubrań do kosza na pranie, nasypanie zwierzakowi pokarmu do miski;
  • nastolatek: wynoszenie śmieci, robienie zakupów, sprzątanie kurzu w salonie i sypialniach, opróżnianie pojemnika na kurz w robocie sprzątającym;
  • senior: sprzątanie stołu po każdym posiłku, wstawianie prania, wymiana filtra w dzbanku do wody.

Roomba 405 podczas odkurzania dywanu w salonie. Obok pies leżący w legowisku

Cykliczne vs. jednorazowe obowiązki

Sporządzając harmonogram sprzątania, warto przy każdym zadaniu wskazać, jak często trzeba je wykonywać, np. wynoszenie śmieci – 3 razy w tygodniu, sprzątanie balkonu – raz na 6 miesięcy czy ustawienie aplikacji iRobot Home – jednorazowo. To również ułatwi sprawiedliwy podział obowiązków. Czynności jednorazowe po ich wykonaniu nie muszą być już uwzględniane w harmonogramie.

Jakie technologie mogą wspierać organizację domowych obowiązków?

Lista obowiązków domowych może być długa. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre zadania, mimo że zostaną uwzględnione w harmonogramie sprzątania, nie muszą zostać przypisane jednemu z domowników – wykonają je inteligentne sprzęty. Dobrym przykładem jest odkurzanie. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto kupić robota sprzątającego, to jest to jeden z argumentów przemawiających za wyborem urządzenia iRobot.

Biała Roomba 505 wjeżdża pod kanapę w salonie

Nowoczesne roboty sprzątające mogą nie tylko odkurzać, ale również mopować podłogę. Jeżeli zdecydujesz się na iRobot Roomba Plus 505 Combo ze stacją AutoWash, to stację z kurzu i brudu będzie trzeba opróżniać rzadko – nawet raz na 75 dni! Do tego urządzenie zajmie się praniem i suszeniem padów mopujących – tę czynność również będzie można wykreślić z listy obowiązków domowych.

O krok przed bałaganem.

Sklep