Plamy z krwi – jak i czym je usunąć?
Przypadkowe skaleczenie czy krwawienie z nosa może skończyć się zabrudzeniem ubrania, pościeli lub podłogi. Jak usunąć plamy z krwi? Okazuje się, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów – pozbyć możesz się nawet zaschniętych plam z krwi. Dowiedz się, jak to zrobić.
Jak usunąć plamy z krwi? Nasze sposoby
Jeżeli zastanawiasz się, czym usunąć plamę z krwi, to w pierwszej kolejności musisz dobrać metodę do rodzaju materiału. Inaczej wygląda usuwanie plam z krwi na odzieży, a inaczej z podłogi drewnianej lub wyłożonej terakotą. Również czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem – gdy wilgoć z plamy zostanie wchłonięta przez materiał, usunięcie zabrudzenia będzie dużo trudniejsze (chociaż wciąż możliwe).
Poznaj kilka sprawdzonych metod usuwania plam z krwi z różnych materiałów.
Jak usunąć plamy krwi z odzieży?
Czym wywabić plamy z krwi, które znalazły się na ubraniu? Jeżeli plama jest świeża, to skutecznym rozwiązaniem będzie zimna woda – wystarczy dokładnie wypłukać materiał, a następnie go wyprać. Ten sposób można też wypróbować, gdy krew znalazła się na wykładzinie czy dywanie – zabrudzenie należy usunąć za pomocą gąbki nasączonej wodą. Ale uwaga – w każdym przypadku woda musi być zimna. Plamy z krwi nie powinny być usuwane gorącą wodą, gdyż sprzyja ona wnikaniu zabrudzenia w materiał.
Inne sprawdzone metody:
-
Pasta do zębów. Jeżeli plama z krwi znajduje się np. na bluzie dresowej czy spodniach jeansowych (materiałach, które można prać w pralce), nałóż na nią warstwę pasty do zębów. Gdy pasta zaschnie, należy ją usunąć pod zimną wodą. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat, czynność można powtórzyć.
-
Mieszanka wody i soli. Jak sprać plamy z krwi z delikatnych materiałów? Lepiej niż pasta do zębów sprawdzi się łagodniejsza mieszanka wody i soli. Sposób ten jest szczególnie skuteczny, gdy zabrudzenia są świeże i krew nie zdążyła jeszcze zaschnąć.
-
Amoniak. Jak usunąć utrwalone plamy z krwi? Z pomocą przychodzi amoniak – 1 łyżkę amoniaku należy wymieszać z ½ szklanki zimnej wody i następnie nałożyć na plamę. Niestety, mimo że środek ten jest skuteczny, to ma swoje ograniczenia – nie może być stosowany na delikatnych materiałach, a do takich zalicza się m.in. jedwab.
Czym usunąć plamę z krwi z podłogi?
Plamy z krwi mogą pojawić się również na podłodze. Jak je usunąć? Jeżeli podłoga jest wyłożona kafelkami, terakotą czy panelami, problemu zasadniczo nie ma – wystarczy mokra gąbka. Pojawia się on jednak w przypadku drewnianej podłogi, zwłaszcza gdy nie jest ona zabezpieczona. Czym usunąć plamy z krwi na drewnianej podłodze? Oto kilka metod:
-
Soda oczyszczona. Ten sposób ma zastosowanie do drewna, które nie zostało zabezpieczone. Czym usunąć plamy z krwi? Po osuszeniu zabrudzonego obszaru wystarczy go posypać sodą oczyszczoną i następnie wyszorować szczoteczką do zębów, której włosie wcześniej zostało zamoczone w occie.
-
Benzyna lakowa. Jak wywabić zaschnięte plamy z krwi? Jeżeli podłoga została wykonana z drewna lakierowanego, wystarczy w zabrudzony obszar wetrzeć benzynę lakową i następnie wytrzeć powierzchnię. Przed rozpoczęciem pracy pamiętaj o otwarciu okien, założeniu rękawiczek i wykonaniu testu na niewielkim, mało widocznym obszarze podłogi.
-
Mieszanka wody i płynu do mycia naczyń. Jeżeli plama z krwi pojawiła się na podłodze drewnianej polerowanej lub pokrytej woskiem, to po osuszeniu pomoże mieszanka wody (1 szklanka) i płynu do mycia naczyń (1 łyżka). Po usunięciu zabrudzenia pozostaje jeszcze osuszyć obszar poddany zabiegowi.
Usunięcie plamy krwi to nie wszystko – podłogę trzeba jeszcze dokładnie umyć (gdy jej powierzchnia jest do tego dostosowana). Nie trzeba jednak robić tego samodzielnie, ponieważ z pomocą przychodzi robot sprzątający z mopem. Przykładem takiego urządzenia jest iRobot Roomba Combo j9+. Ten model tworzy mapy sprzątanych pomieszczeń i precyzyjnie nawiguje oraz wykrywa obszary bardziej zabrudzone, którym trzeba poświęcić więcej czasu – są one traktowane priorytetowo. W trybie mopowania możemy włączyć dodatkową funkcję SmartScrub, dzięki której robot szoruje podłogę jeżdżąc do przodu i to tyłu.
Sprawdź też, jak usunąć sierść pupila.
Jak wywabić plamy z krwi z materaca?
O ile plamy z krwi, które znalazły się na poszwie, można usunąć za pomocą wody czy mieszaniny wody z solą lub amoniakiem, to zupełnie inaczej prezentuje się kwestia materaca. Czym wywabić plamy z krwi na materacu? Oto dwa sposoby:
-
Pasta ze skrobi kukurydzianej, soli i wody utlenionej – w proporcjach: ½ szklanki, 1 łyżeczka i 120 ml. Po nałożeniu pasty na zanieczyszczony obszar należy odczekać ok. 30 minut, a następnie ją usunąć.
-
Enzymatyczny środek czyszczący. Możesz spryskać zabrudzoną powierzchnię materaca płynem, który ma w składzie enzymy. Enzymy rozkładają białko we krwi i tym samym skutecznie usuwają plamy.
Ocet na plamy z krwi – hit czy mit?
W wielu poradnikach dotyczących tego, jak wywabić plamy z krwi, wymieniany jest ocet. Czy ocet na plamy z krwi rzeczywiście się sprawdza? Usuwanie plam z krwi przy użyciu octu może, ale nie musi okazać się skuteczne – ocet zapewnia najlepsze rezultaty w przypadku zabrudzeń pochodzenia mineralnego, a nie organicznego. Ponieważ istnieje wiele innych metod, które są dużo bardziej efektywne w przypadku zaschniętych plam, to właśnie z nich należy skorzystać.
Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?
Usuwanie plam z krwi nie jest trudne – wystarczy tylko wiedzieć, po które środki trzeba sięgnąć, aby usunąć zabrudzenie. Pamiętaj też, że im szybciej zareagujesz, tym mniej agresywne substancje będą potrzebne, aby poradzić sobie z zanieczyszczonym obszarem.