Samodzielna dezynfekcja mieszkania – jak to zrobić prawidłowo?
Czy samodzielna dezynfekcja mieszkania jest skuteczna?
Dezynfekcję mieszkania możesz przeprowadzić samodzielnie, ale musisz wiedzieć, że jej rezultatem nie będzie usunięcie 100 proc. drobnoustrojów – w niektórych sytuacjach warto też skorzystać z usług specjalistów. Dlaczego? Ty do dyspozycji masz jedynie środki chemiczne, które dedykowane są do dezynfekowania określonych powierzchni, podczas gdy profesjonaliści dysponują specjalistycznym sprzętem, np. ozonatorami czy lampami UV. Lampy UV pozwalają na dezynfekcję zarówno powietrza, jak i ścian i sufitu. Stąd też pytanie powinno być inne: kiedy samodzielna dezynfekcja mieszkania będzie wystarczająca?
Samodzielna dezynfekcja mieszkania wystarczy, jeżeli chcesz usunąć np. bakterie lub roztocza. Co zabija roztocza? Ekspozycja na niską i wysoką temperaturę oraz preparaty biobójcze. Możliwe jest również dokładne zdezynfekowanie blatu kuchennego, stołu, biurka w domowym gabinecie, podłogi czy klamek w całym mieszkaniu – wystarczy, że dobierzesz optymalne środki czyszcząco-dezynfekujące lub rozcieńczysz płyn do dezynfekcji zgodnie z zaleceniami producenta.
Dezynfekcja mieszkania – kiedy ją wykonać?
Termin „dezynfekcja” stał się bardzo popularny w czasie pandemii COVID-19. Jednak nie tylko choroba przebyta przez domownika przemawia za wyeliminowaniem drobnoustrojów (bakterii, wirusów, grzybów) obecnych w mieszkaniu – regularnie muszą ją wykonywać osoby z obniżoną odpornością. Dezynfekcja mieszkania jest zalecana również w innych sytuacjach – ich przykłady to:
- zalanie mieszkania – jeżeli Twoje mieszkanie zostało zalane przez niesprawną pralkę sąsiada, konieczne jest jego dokładne osuszenie i następnie zdezynfekowanie wszystkich powierzchni, aby zapobiec rozwojowi pleśni;
- insekty w mieszkaniu – dezynfekcja to skuteczna metoda usuwania insektów, ale następnie warto jeszcze zdezynfekować wszystkie pomieszczenia;
- pożar w mieszkaniu – bez względu na rozmiar szkód mieszkanie musi zostać posprzątane, a następnie należy wykonać dezynfekcję, bo w trakcie pożaru wyzwala się wiele niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia substancji.
Jak samodzielnie zdezynfekować mieszkanie?
Gdy dezynfekcja mieszkania jest koniecznością, pozostaje przystąpić do pracy. Możesz ją sobie ułatwić, jeżeli dobrze się zorganizujesz. Zamiast działać po omacku, opracuj plan. Dowiedz się, jak przygotować się do dezynfekcji mieszkania i jak powinna ona przebiegać.
Samodzielna dezynfekcja mieszkania krok po kroku:
1. Określ, które pomieszczenia chcesz zdezynfekować
Nie zawsze konieczna jest dezynfekcja całego mieszkania lub wszystkich powierzchni. Powód jest prosty – niektóre pomieszczenia są użytkowane rzadziej niż inne. Przykładem najczęściej dezynfekowanych pomieszczeń w mieszkaniu są kuchnia i łazienka. Z uwagi na utrzymujący się katar i kaszel chcesz zdezynfekować sypialnię? Uważasz, że Twoim problemem są roztocza? W tym przypadku praca powinna koncentrować się wokół następujących czynności: pranie pościeli, wietrzenie i odświeżenie materaca, usunięcie kurzu oraz umycie podłogi.
2. Dobierz optymalne środki
Różne powierzchnie wymagają różnych środków dezynfekujących. Warto o tym pamiętać, bo np. drewniane podłogi wymagają szczególnej pielęgnacji – korzystanie z uniwersalnego środka do dezynfekcji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak chcesz odkazić np. łazienkę, możesz też przygotować własny preparat, który będzie bazował na wodzie utlenionej i sodzie oczyszczonej. Woda utleniona dobrze radzi sobie m.in. z bakteriami.
3. Ułatw sobie pracę – wykorzystaj roboty sprzątające
Z pewnych względów musisz dezynfekować mieszkanie systematycznie? Nie wszystkie czynności musisz wykonywać samodzielnie – w niektórych zadaniach, jak np. myciu podłóg, wyręczą Cię roboty – odkurzające i mopujące. Jaki robot sprzątający sprawdzi się najlepiej, jeżeli Twoim celem jest dezynfekcja mieszkania?
Wśród robotów odkurzająco-mopujących uwagę warto zwrócić na model iRobot Roomba Combo j9+, który gruntownie sprząta nawet w narożnikach i przy krawędziach. Dodatkowo posiada całkowicie unoszący się moduł mopujący i funkcję SmartScru, czyli mopowanie z aktywnym szorowaniem. Z perspektywy osób, które są zainteresowane samodzielną dezynfekcją mieszkania, plusem jest też kompatybilność urządzenia z różnymi płynami czyszczącymi oraz automatyczne uzupełnianie wody w zbiorniku robota nawet przez 30 dni.
Szukasz tylko robota gruntownie mopującego? Dobrym wyborem będzie iRobot Braava jet m6. Urządzenie może pracować zarówno na sucho, jak i mokro. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom robotdokładnie mopujekażdą powierzchnię twardą: panele, parkiety, kafelki, gres i tym podobne, docierając również do krawędzi i narożników. Podczas sprzątania precyzyjnie dozuje wodę oraz porusza się do przodu i tyłu, co pozwala usuwać brud, plamy i lepkie zanieczyszczenia.
Dezynfekcja – ile kosztuje profesjonalna usługa?
Gdy samodzielna dezynfekcja mieszkania nie wystarczy, trzeba zaangażować profesjonalistów. Ile kosztuje dezynfekcja mieszkania przez firmę, która zajmuje się tym na co dzień? Dezynfekcja mieszkania o powierzchni 50 mkw. to koszt ok. 250 zł. Cena wzrośnie, jednak gdy mieszkanie znajduje się w kamienicy, a to ze względu na ponadstandardową wysokość pomieszczeń.