💬
Czat

Alergia na pyłki – jak jej zapobiegać podczas sprzątania? Sprawdź!

Odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości w okresie pylenia traw, chwastów lub drzew? Alergia na pyłki dotyka wielu osób. Jak zminimalizować przykre objawy? Jak przygotować się do sprzątania, aby zapobiec wystąpieniu symptomów uczulenia?

Co to jest alergia na pyłki?

Alergia na pyłki to odpowiedź układu odpornościowego na kontakt z potencjalnym niebezpieczeństwem – alergenem. W przypadku alergii na pyłki impulsem do wystąpienia reakcji alergicznej są pyłki roślin. Każdego roku rośliny wytwarzają małe i lekkie ziarna pyłku, które następnie są rozprzestrzeniane przez wiatr. Właśnie w ten sposób dochodzi do kontaktu z nimi – przedostają się one do organizmu podczas oddychania. Jednocześnie alergia na pyłki jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób alergicznych.

W Polsce alergia na pyłki jest wywoływana przez:

  • pyłki traw;
  • pyłki chwastów;
  • pyłki drzew.

Objawy alergii na pyłki

Jeżeli stwierdzono u Ciebie alergię na pyłki, to z pewnością wiesz, że jej charakterystycznym i najczęstszym symptomem jest wodnisty katar. Pojawić mogą się też inne przykre objawy alergii na pyłki – zatkany nos, napady kichania czy łzawienie i swędzenie oczu. Niektóre osoby, u których stwierdzono alergię na pyłki, skarżą się na problemy skórne – zauważają one u siebie zmiany skórne, np. swędzące bąble (pokrzywka). Po stronie mniej charakterystycznych oznak alergii na pyłki wymienia się choćby uczucie rozbicia i problemy z koncentracją.

Jak zapobiegać alergii na pyłki podczas sprzątania?

Jak sprzątać, aby złagodzić objawy alergii na pyłki?

Osoby, u których stwierdzono uczulenie na pyłki, powinny unikać kontaktu z alergenem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – pyłki do mieszkania mogą dostać się podczas codziennego wietrzenia poszczególnych pomieszczeń. Stąd też tak częste jest pytanie, jak złagodzić objawy alergii na pyłki podczas sprzątania. Dobra wiadomość jest taka, że sprawdzonych sposobów jest kilka:

1. W trakcie sprzątania korzystaj z maseczki

Na rynku jest wiele maseczek przeciwpyłowych. Sposób ich działania jest prosty – zapobiegają one przedostawaniu się alergenów do organizmu. Ale to nie wszystko – chronią one również przed podrażnieniem dróg oddechowych wywołanym przez detergenty. Sprzątanie w maseczce to także sposób, aby uchronić się przed kontaktem z innymi alergenami, np. roztoczami bytującymi w kurzu.

2. Korzystaj z odkurzacza z filtrem antyalergicznym

Do wychwycenia i usunięcia pyłków odkurzacz nadaje się zdecydowanie lepiej niż miotła. Ale nie każde urządzenie będzie odpowiednie – powinno ono być wyposażone w odpowiedni filtr antyalergiczny, czyli system zatrzymujący nawet 99 proc. zanieczyszczeń, w tym właśnie alergeny. Dobrym wyborem są roboty odkurzające, które mogą pracować również pod nieobecność domowników. Dlaczego iRobot to dobry odkurzacz dla alergika?Jego przewagą jest dokładne oczyszczenie podłogi, w tym z alergenów.

Roboty odkurzające iRobot:

  • są wyposażone w filtr AeroForce – to wysokowydajny filtr, który wychwytuje m.in. alergeny podczas odkurzania;

  • sugerują dodatkowe sprzątanie w okresie pylenia roślin – użytkownik otrzymuje powiadomienie w aplikacji na smartfon;

  • mogą być wyposażone w stację ładująco-czyszczącą z systemem antyalergicznym – przykładem jest iRobot Roomba Combo j9+.

iRobot Roomba Combo j9+ wyposażony w stację ładująco-czyszczącą z systemem antyalergicznym jest idealnym robotem sprzątającym dla alergika

3. Stosuj bezzapachowe, łagodne środki czyszczące

Jeżeli zastanawiasz się, jak złagodzić objawy alergii na pyłki, to do sprzątania różnych powierzchni wybierz łagodne detergenty pozbawione substancji zapachowych. Co zyskasz? Przede wszystkim unikniesz dodatkowego podrażnienia dróg oddechowych. To ważne, bo symptomy alergii są wystarczająco uciążliwe. Dodatkowe przykre dolegliwości mogą spowodować, że nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem.

4. Wyczyść powierzchnie również na mokro

Pyłki roślin wchodzą w skład kurzu, który z kolei osadza się dosłownie wszędzie. To zjawisko można ograniczyć, myjąc różne powierzchnie na mokro. Przykładem jest podłoga. Ale nie musisz sięgać po mopa – możesz skorzystać z robota mopującego. W ofercie iRobot znajdziesz też urządzenia odkurzająco-mopujące. Wielofunkcyjny jest choćby model iRobot Roomba Combo j5+. To urządzenie jest zaprojektowane tak, aby samodzielnie opróżniać pojemnik na brud – ogranicza to kontakt z alergenami.

iRobot Roomba Combo j5+ samodzielnie opróżnia pojemnik na brud i ogranicza kontakt człowieka z alergenami

Czy można zapobiegać alergii na pyłki podczas sprzątania?

Alergia na pyłki jest uciążliwa – łzawiące oczy, zapchany nos czy swędząca skóra mogą być źródłem dyskomfortu nawet przez kilka miesięcy w roku. Jak jednak widzisz, możesz podjąć pewne kroki, aby ograniczyć ekspozycję na alergeny podczas sprzątania. Rezultat? Czysty dom lub mieszkanie zapewniające właściwe warunki do odpoczynku i relaksu.

Pamiętaj też, że sprzątanie to nie wszystko – ważne jest też zapobieganie gromadzeniu się alergenów na różnych powierzchniach w domowych pomieszczeniach. Objawy alergii na pyłki możesz łagodzić, korzystając choćby z oczyszczacza powietrza czy zmieniając ubrania po powrocie do mieszkania.

O krok przed bałaganem.

Sklep