💬
Czat

Jak zachęcić dzieci do sprzątania? Sprawdzone sposoby

Nauka domowych obowiązków nie zawsze jest łatwa – niektóre dzieci pomimo wysiłków rodziców nie są skore do utrzymania swojego pokoju w czystości. Zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do sprzątania? Wypróbuj sprawdzone sposoby, dzięki którym zmotywujesz swoje pociechy do regularnego dbania o porządek.

Dlaczego warto uczyć dzieci porządków od najmłodszych lat?

Umiejętność utrzymania porządku przydaje się na każdym etapie życia, jest też niezbędnym warunkiem samodzielności – warto więc zadbać, aby dziecko przyswajało ją sobie od najmłodszych lat. Sprzątanie wymaga jednak systematyczności i dyscypliny, dlatego lista obowiązków domowych dla dzieci powinna obejmować związane z nim czynności. Im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym lepiej – sprzątanie będzie dla dziecka czymś naturalnym.

Mama siedzi z córką na dywanie. Obie mają założone gumowe rękawice.

Jakie metody skutecznie motywują dzieci do sprzątania?

Istnieje wiele sposobów na to, jak zachęcić dzieci do sprzątania – w zależności od ich wieku niektóre metody sprawdzą się lepiej niż inne. Porządek w pokoju dziecka możesz połączyć z zabawą, nauką lub wykorzystać jako okazję do wspólnego spędzenia czasu.

Zamień sprzątanie w grę lub zabawę

Jeżeli Twoje dziecko nie chce sprzątać mimo Twoich próśb, spróbuj czegoś innego – pokaż mu, że może to być fajną zabawą. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym, czyli wspólne spędzanie czasu z utrzymaniem porządku i nauką dobrych nawyków.

Mama ciągnie dziecko w misce po podłodze.

Zabawa podczas sprzątania może przyjąć wiele form. Każde dziecko ma inny charakter i preferencje, dlatego warto wypróbować różne pomysły. Jakie? To choćby:

  • Sprzątanie jako gra. Wiele dzieci lubi wyzwania i rywalizację – możesz to wykorzystać, mówiąc do dziecka np. „sprawdźmy, czy uda nam się zebrać zabawki do pojemnika w 3 minuty”. Czynności związane z utrzymaniem porządku możesz też zamienić w grę, np. kto ułoży na półce więcej pluszaków lub kto ładniej i równiej poukłada ubrania.
  • Sprzątanie w świecie wyobraźni. Zdaj się na kreatywność dziecka i przenieś się z nim do świata zabawy i przygody – być może leżące na podłodze figurki zagubiły się w tajemniczym lesie i trzeba im pomóc odnaleźć drogę do domu?

Podziel się z dzieckiem czynnościami

Duży bałagan może zniechęcać i przytłaczać. Jak zmotywować dziecko do sprzątania w takiej sytuacji? Pomagając mu i dzieląc się z nim wykonywanymi czynnościami – może ono choćby odkładać zabawki na swoje miejsca, podczas gdy Ty poskładasz ubrania. Dzięki temu dziecko poczuje Twoje wsparcie i nauczy się od Ciebie nowych umiejętności, np. słania łóżka czy ścierania kurzu.

Wspólne sprzątanie to również świetna okazja, aby wytłumaczyć dziecku, dlaczego utrzymanie porządku jest ważne i pochwalić je za dobrze wykonaną pracę. Pochwały to świetny motywator – dzięki nim dziecko uwierzy w swoje możliwości i nauczy się, że każdy bałagan można okiełznać.

Wykorzystaj muzykę

Sprzątanie pokoju przez dzieci nie musi być przykrym obowiązkiem – może towarzyszyć mu choćby taniec i muzyka. Dostępne w serwisach streamingowych piosenki dla dzieci o sprzątaniu zarówno uprzyjemnią czas spędzony na porządkach, jak i przeprowadzą malucha krok po kroku przez niezbędne czynności. Jest to również doskonała okazja, aby połączyć sprzątanie z nauką języka obcego – wystarczy, że wybierzesz piosenki np. w języku angielskim.

Para tańczy podczas sprzątania. W rękach trzymają mopa i miotłę

Wesołe piosenki śpiewane przez bajkowe postacie to świetny sposób na to, jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności samodzielnie zapoznać się utworami.

Pozwól dziecku wybrać

Twój 3-latek przechodzi okres buntu? Sprzątanie pokoju przez dzieci w tym czasie może być szczególnie trudne do wyegzekwowania. Jednym ze sposobów na zachęcenie dziecka do domowych porządków jest odwołanie się do jego potrzeby autonomii. Powstrzymaj się od kategorycznych nakazów – zamiast tego pozwól maluchowi zdecydować, czy chce w pierwszej kolejności odłożyć zabawki, czy może zebrać puzzle do pudełka.

Pamiętaj też, że rodzic jest wzorem i autorytetem, a dzieci uczą się poprzez naśladownictwo – jeżeli chcesz nauczyć dziecko regularnego sprzątania, Ty również nie zaniedbuj swoich obowiązków.

Jak robot sprzątający może ułatwić naukę porządków?

Roboty sprzątające nie tylko ułatwiają utrzymanie porządku w domu – mogą one też posłużyć jako „pomoc dydaktyczna”, gdy Twoje dziecko nie chce sprzątać . W jaki sposób? iRobot Roomba skutecznie odkurza i mopuje podłogę, ale nie zbierze rozrzuconych po dywanie zabawek – poproś więc dziecko, aby pomogło robotowi.

Roomba 405 mopuje podłogę w kuchni. W tle przechodzi pies.

Robotem możesz posłużyć się również jako przykładem – powiedz dziecku, że skoro taki mały robocik jest w stanie odkurzyć cały dom, to ono z pewnością poradzi sobie z porządkami jedynie w swoim pokoju. Sprzątanie w towarzystwie robota sprawi też, że maluch poczuje się raźniej – nie będzie miała poczucia, że został pozostawiony sam na sam z zadaniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych robotach sprzątających? Sprawdź artykuł: nowa era sprzątania – iRobot Roomba 2025.

O krok przed bałaganem.

Sklep