Mycie okien w ciąży – czy to bezpieczne?
Jeżeli jesteś w ciąży, nie musisz zaniedbywać utrzymania domu w czystości. Jednak wykonywanie niektórych czynności może budzić uzasadnione wątpliwości. Przykładem jest mycie okien w ciąży. Dowiedz się, czy w ciąży można myć okna i o jakich środkach ostrożności musisz pamiętać, gdy weźmiesz się za sprzątanie.
Czy w ciąży można myć okna i o czym należy pamiętać?
Okres ciąży to czas, gdy musisz na siebie szczególnie uważać. Zasadniczo sprzątanie w ciąży nie jest zabronione, chyba że lekarz zaleci inaczej. Z drugiej strony odkurzanie podłóg, sprzątanie łazienki czy mycie okien w ciąży oznacza m.in. kontakt z różnymi środkami chemicznymi. Niektóre z nich z łatwością przenikają przez łożysko i dostają się do organizmu dziecka. I właśnie dlatego przyszłe mamy powinny zachować ostrożność:
-
Zwróć uwagę na skład środka do czyszczenia okien. Płyny do mycia szyb mogą zawierać amoniak i ftalany. Pierwsza substancja ma silny zapach (może m.in. podrażniać oczy), z kolei ftalany nie pozostają bez wpływu na układ hormonalny człowieka.
-
Unikaj środków czyszczących w sprayu. Dotyczy to środków ze wskazanymi wyżej substancjami w składzie. Jeżeli przygotowujesz preparat do czyszczenia szyb na bazie octu i olejku eterycznego, nie musisz obawiać się jego rozpylania. Obaw nie musisz mieć również wówczas, gdy korzystasz z ekologicznych środków do czyszczenia szyb.
-
Załóż gumowe rękawice przed rozpoczęciem sprzątania. W ten sposób ochronisz skórę przed kontaktem zarówno ze środkiem do czyszczenia okien, jak i zanieczyszczeniami znajdującymi się na szybach.
Mycie okien wiąże się z korzystaniem np. ze stołka czy drabinki oraz przyjmowaniem mało wygodnej pozycji – ręce trzeba podnieść do góry. Tymczasem ta pozycja jest szczególnie ryzykowna dla kobiet, u których stwierdzono problemy z kondycją szyjki macicy. Właśnie dlatego nie zawsze i nie na każdym etapie ciąży mycie okien jest wskazane.
Na jakim etapie ciąży można myć okna?
W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet nie rezygnuje z żadnych aktywności. Jednak wraz z upływem czasu, gdy zmienia się ciało, konieczne jest wprowadzenie pewnych ograniczeń. W pewnym momencie z mycia okien w ciąży warto po prostu zrezygnować – odpuścić sobie tę czynność lub poprosić o jej wykonanie bliską osobę.
Mycie okien w 1 trymestrze ciąży
Dla wielu kobiet początki ciąży są trudne. Z jednej strony pojawia się radość, a z drugiej mdłości, zmęczenie i wahania nastroju. Czy mycie okien w 1 trymestrze ciąży jest bezpieczne? Najczęściej tak, chyba że po przeprowadzeniu pierwszych badań lekarz zaleci powstrzymanie się od wykonywania domowych obowiązków. Czujesz się świetnie? Mimo to:
-
Stosuj się do wyżej opisanych środków ostrożności.
-
Nie przemęczaj się. Jeżeli masz do umycia wiele okien, rozłóż pracę na kilka dni. Rób sobie też przerwy, gdy poczujesz zmęczenie.
-
Rozważ umycie okien w późniejszym terminie.
Mycie okien w 2 trymestrze ciąży
Zawroty głowy, bóle pleców i skurcze mięśni nóg – to kilka charakterystycznych dolegliwości, które mogą pojawić się w 2 trymestrze ciąży. Czy mycie okien w 2 trymestrze ciąży to dobry pomysł? Niekoniecznie. W tym okresie oczekiwania na dziecko przyszła mama powinna być szczególnie ostrożna. Wchodzenie na drabinkę, aby dosięgnąć górnej krawędzi ramy okiennej, nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie zresztą jak stanie na parapecie czy wychylanie się przez okno. Mycie okien w 5 miesiącu ciąży – nawet jeżeli czujesz się dobrze – jest po prostu ryzykowne.
Drażni Cię widok brudnych okien? Skorzystaj z alternatywnego rozwiązania – zaangażuj do pomocy bliską osobę lub zatrudnij kogoś, kto zrobi to za Ciebie. Jeżeli mimo to zdecydujesz się samodzielnie umyć okna w 2 trymestrze ciąży, wykaż się ostrożnością. Pamiętaj też o odpoczynku – nie forsuj się.
Mycie okien w 3 trymestrze ciąży
Końcówka ciąży to zdecydowanie nieodpowiedni moment na mycie okien. W 7 czy 9 miesiącu ciąży możesz czuć się świetnie, ale ryzyko jest zbyt duże. Co więcej, nie tylko mycie okien w 9 miesiącu warto wyeliminować z listy domowych obowiązków. Ból pleców może nasilać choćby pozycja przyjmowana podczas odkurzania lub mycia podłóg. Jak zatem utrzymać czystość w domu czy mieszkaniu w ostatnich miesiącach ciąży? Jeżeli nie chcesz przekazywać wszystkich czynności innym osobom, to:
-
Zaopatrz się w urządzenia, które pomogą w utrzymaniu domu w czystości. Dobrym przykładem jest robot sprzątający z mopem iRobot.
-
Część prac domowych wykonaj w pierwszych miesiącach ciąży lub jeszcze przed ciążą. Mowa tu głównie o gruntownych porządkach.
-
Po prostu odpuść sobie niektóre prace. Zdrowie przyszłej mamy i dziecka to priorytet. Reszta może poczekać.
Podsumowując: mycie okien w pierwszych miesiącach ciąży najczęściej jest bezpieczne, chociaż warto zaopatrzyć się w ekologiczny płyn do czyszczenia okien (lub przygotować go samodzielnie) i pamiętać o częstych przerwach na odpoczynek. Mycie okien w 7 czy 9 miesiącu ciąży najlepiej sobie odpuścić – ryzyko jest zbyt duże. Dodatkowo bez względu na etap ciąży przyszła mama powinna mieć na uwadze zalecenia zaufanego lekarza.