Sprzątanie w ciąży – co można, a czego nie należy robić?
Wiele przyszłych mam nie chce zaniedbywać prowadzenia domu. Jesteś jedną z nich? Bardzo możliwe, że zastanawiasz się, czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne. Tak, jednak trzeba pamiętać o kilku ograniczeniach i dodatkowych środkach ostrożności. Jeżeli spodziewasz się dziecka i masz wątpliwości, z lektury poniższego artykułu dowiesz się, jakie czynności możesz wykonywać, a jakich lepiej unikać aż do narodzin dziecka.
Czy w ciąży można sprzątać?
Jeżeli ciąża przebiega bez komplikacji, to wykonywanie domowych obowiązków nie jest wykluczone. Jednak nie wszystkie prace domowe są równie angażujące i wymagające.
Jakie czynności z pewnością lepiej sobie odpuścić w czasie ciąży? Oto kilka przykładów:
-
podnoszenie i przenoszenie ciężkich rzeczy – jeżeli chcesz odwrócić materac lub przesunąć kanapę w salonie, aby dokładnie pod nią odkurzyć, poproś o pomoc;
-
sprzątanie w pozycji wymuszonej, np. zgiętej czy z rękami uniesionymi powyżej linii głowy – kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać takich pozycji;
-
praca na wysokości – wchodzenie na schodki czy taboret, aby usunąć kurz z wyżej położonych półek czy górnej powierzchni szafy, to nie najlepszy pomysł;
-
wymiana kociego żwirku – to zadanie warto przekazać bliskiej osobie, ponieważ podczas sprzątania kuwety istnieje ryzyko infekcji chorobą pasożytniczą.
Powyższe ograniczenia to nie wszystko. Aby sprzątanie w ciąży było bezpieczne, uwagę zwróć również na używane środki czystości, a dokładniej na ich skład. Im będzie on krótszy, tym lepiej. Możesz też pokusić się o skomponowanie własnych środków do czyszczenia z produktów znajdujących się w kuchni, np. soku z cytryny czy sody oczyszczonej.
Bezpieczne sprzątanie w ciąży
Proces sprzątania poszczególnych powierzchni w mieszkaniu różni się szczegółami. Ale to właśnie one są kluczowe. Czy w ciąży można myć okna? To jedna z czynności, z którymi warto poczekać. Inaczej jednak może wyglądać kwestia odkurzania czy sprzątania łazienki.
Odkurzanie w czasie ciąży
Czy w ciąży można odkurzać? Ryzykowne może być korzystanie z klasycznego odkurzacza. Powody są dwa: po pierwsze w czasie odkurzania trzeba przyjąć wymuszoną pozycję ciała (tułów jest zgięty), a po drugie kobiety w ciąży znajdują się w grupie osób narażonych na zapalenie nerwu kulszowego. Rozwiązanie? Możesz zaangażować do pomocy w utrzymaniu mieszkania w czystości robota sprzątającego iRobot. Wówczas odkurzanie w ciąży ograniczy się do uruchomienia urządzenia jednym kliknięciem w aplikacji iRobot Home – resztą zajmie się robot odkurzający.
Roboty odkurzająco-mopujące iRobot to cała rodzina urządzeń różniących się funkcjonalnościami i dodatkowym wyposażeniem. Przykładowo:
-
iRobot Roomba Combo j7 skutecznie usuwa sierść i włosy – sprawdzi się w Twoim domu, jeżeli masz zwierzęta;
-
iRobot Roomba Combo j9+ został wyposażony w funkcję priorytetyzacji zadań Dirt Detective – urządzenie wyznacza priorytet dla najbardziej zabrudzonych pomieszczeń.
Obecność robota sprzątającego w domu docenisz nie tylko w czasie ciąży, ale również już po powitaniu maluszka na świecie. Dlaczego? To proste – dzięki inteligentnemu urządzeniu będziesz mieć więcej czasu na rzeczy ważniejsze niż utrzymanie podłóg w nienagannej czystości.
Mycie podłóg w ciąży
Odkurzanie to nie wszystko – pozostaje jeszcze czyszczenie podłogi na mokro. Mycie podłogi w ciąży przy użyciu mopa wiąże się z tymi samymi wyzwaniami i zagrożeniami co odkurzanie. Z pomocą ponownie przychodzi współczesna technologia. Jednak w tym przypadku roboty odkurzające to nie wszystko, bo niektóre z urządzeń iRobot są wielofunkcyjne – po zakończeniu odkurzania pomieszczenia mogą przejść do mycia podłogi. Wówczas sprzątanie jest możliwe nawet w 9 miesiącu ciąży, bo ogranicza się do skonfigurowania urządzenia i wymiany części eksploatacyjnych.
Mycie podłóg w ciąży jest szczególnie ważne, jeżeli stwierdzono u Ciebie alergię na kurz. Podczas odkurzania można pozbyć się większych zabrudzeń i większości alergenów (zwłaszcza że urządzenia iRobot są wyposażone w filtr antyalergiczny), jednak dopiero umycie podłogi na mokro eliminuje wszystkie zanieczyszczenia.
Sprzątanie łazienki w ciąży
Wśród pomieszczeń, które wymagają regularnego sprzątania, wymienić można łazienkę. Czy sprzątanie łazienki w czasie ciąży jest bezpieczne? Wiele czynności możesz wykonać bez obawy o zdrowie swoje i dziecka, ale pamiętaj też o poniższych zasadach bezpieczeństwa:
-
sprzątaj w gumowych rękawiczkach – w ten sposób unikniesz bezpośredniego kontaktu ze środkami czystości;
-
zrezygnuj ze środków do czyszczenia w aerozolu – takie środki łatwo dostają się do dróg oddechowych i dlatego warto ich unikać;
-
zadbaj o wentylację pomieszczenia – w czasie sprzątania łazienki otwórz okno lub pozostaw otwarte drzwi.
Czy w ciąży można sprzątać? Jak widzisz, wcale nie musisz delegować wszystkich dotychczas wykonywanych czynności – niektóre możesz wykonać osobiście bez obaw o zdrowie swoje i dziecka, a w innych pomagają roboty odkurzające lub odkurzająco-mopujące iRobot.