💬
Czat

Prokrastynacja – co to jest i jak sobie z nią radzić?

Nałogowo odkładasz różne sprawy na później, a gdy zbliża się moment ich wykonania, odczuwasz napięcie i poczucie winy? Możesz być prokrastynatorem. Sprawdź, co to jest prokrastynacja i jak możesz z nią skutecznie walczyć na polu domowych obowiązków.

Nałogowo odkładasz różne sprawy na później, a gdy zbliża się moment ich wykonania, odczuwasz napięcie i poczucie winy? Możesz być prokrastynatorem. Sprawdź, co to jest prokrastynacja i jak możesz z nią skutecznie walczyć na polu domowych obowiązków.

Co to jest prokrastynacja?

Definicja prokrastynacji wskazuje, że jest to niepotrzebne, dobrowolne i irracjonalne odkładnie wykonania różnych czynności na później, mimo świadomości, że takie działanie nie przyniesie żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – będzie źródłem dyskomfortu psychicznego, w tym zwłaszcza stresu i wyrzutów sumienia. Prokrastynacja nie jest zjawiskiem rzadkim – szacuje się, że występuje nawet u ok. 20 proc. dorosłych.

Prokrastynacja to niepotrzebne, dobrowolne i irracjonalne odkładnie wykonania różnych czynności na później, mimo świadomości, że takie działanie nie przyniesie żadnych korzyści

Zdarza się, że termin „prokrastynacja” jest stosowany zamiennie ze słowem „lenistwo”. Jednak różnica między prokrastynacją a lenistwem jest znacząca – dotyczy samopoczucia prokrastynatora i lenia. Prokrastynator z powodu przekładania zadań czy decyzji boryka się z obniżonym nastrojem, podczas gdy osoba, która leniuchuje, wykorzystuje czas na przyjemności i nie odczuwa przy tym żadnego dyskomfortu.

Poznaj sposoby, które pomogą w walce z prokrastynacją

W jakich sytuacjach występuje prokrastynacja?

Już wiesz, co to znaczy prokrastynacja i czym się ona objawia. Pozostaje jednak jeszcze kwestia obszarów życia, których prokrastynacja może dotknąć.

Obowiązki domowe, zdrowie i nauka to jedne z obszarów w których występuje prokrastynacja

Błędem jest zakładanie, że prokrastynowanie dotyczy wyłącznie pracy zawodowej. Zwlekać można również z innymi czynnościami – nie tylko z oddaniem raportu przełożonemu czy przygotowaniem prezentacji dla potencjalnego klienta. Zachowania prokrastynacyjne można zauważyć w różnych obszarach życia – wymienić wystarczy:

  • Obowiązki domowe. Jak zmotywować się do sprzątania? Prokrastynator ma z tym duży problem – może odkładać w czasie odkurzanie pomieszczeń czy zmywanie, gdyż czynności te postrzega jako nudne.

  • Zdrowie. Prokrastynacja może przejawiać się ciągłym odkładaniem wizyty u lekarza, a powodem jest obawa o wyniki badań i diagnozę.

  • Nauka. Przed rozpoczęciem nauki języka obcego czy narciarstwa może powstrzymywać perfekcjonizm. W konsekwencji dochodzi do nieustannego przedłużania etapu przygotowań, ale bez przejścia do samej nauki.

Prokrastynacja – przyczyny

Skąd bierze się prokrastynacja? Specjaliści jako przyczyny wskazują styl wychowania – prokrastynacja często dotyka osób wychowanych w rodzinach wymagających i chłodnych emocjonalnie. W konsekwencji pojawia się lęk przed porażką, który blokuje działania i podejmowanie decyzji. Także osoby, które mają skłonność do wyolbrzymiania problemów, mogą doświadczyć prokrastynacji.

Jeśli chcesz, aby robot sprzątający wyręczył Cię w sprzątaniu, wybierz urządzenia iRobot

Inną przyczyną prokrastynacji jest brak wiary w swoje umiejętności. Wówczas pojawia się uczucie, że zadanie, z którym trzeba się zmierzyć, jest zbyt skomplikowane. Obawa przed porażką jest tak silna, że prokrastynator odkłada czynność w czasie. Podobnie mechanizm ten prezentuje się, gdy prokrastynacja jest spowodowana perfekcjonizmem – wówczas prokrastynator koncentruje się na fazie przygotowań.

Sprawdzone metody na radzenie sobie z prokrastynacją

Prokrastynacja ma negatywny wpływ na samopoczucie – pojawiają się wyrzuty sumienia, stres i niepokój. Te emocjonalne objawy są na tyle przykre, że nasuwa się naturalne pytanie: jak radzić sobie z prokrastynacją? Sposobów jest wiele – warto przetestować poniższe rozwiązania, aby sprawdzić, które sprawdzą się najlepiej:

  • Roboty sprzątające. Jeżeli Twoim problemem jest odkładanie na później obowiązków domowych, to dobrym rozwiązaniem będzie zaangażowanie robota sprzątającego. Przykładowo iRobot Roomba Combo j9+ to zaawansowany robot odkurzająco-mopujący. Wystarczy ustawić harmonogram pracy w aplikacji iRobot Home, a Roomba zajmie się podłogą w całym domu, gruntownie ją odkurzając i skutecznie mopując.

Roboty sprzątające, takie jak iRobot Roomba Combo j9+ gruntownie odkurzą i skutecznie mopują podłogi w całym domu

  • Dzielenie zadania na mniejsze. Na przykład sprzątanie pokoju krok po kroku to: pościelenie łóżka, wyniesienie śmieci, włączenie robota odkurzającego i segregacja ubrań. Dzięki trzymaniu się planu można uniknąć sięgania po kosztowną pomoc z zewnątrz. Przeczytaj też: Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

  • Najtrudniejsze zadanie jako pierwsze. Według osób, które w przeszłości miały problem z prokrastynacją, dzień warto zacząć od realizacji najtrudniejszego zadania. To przynosi ulgę i pozwala też w pełni skoncentrować się na pozostałych, mniej istotnych czynnościach.

  • Delegowanie czynności. Jeżeli przyczyną prokrastynacji jest brak umiejętności, rozwiązaniem może być delegowanie zadania. Ten sposób można wykorzystać zarówno w pracy zawodowej, jak i życiu osobistym. Nie musisz samodzielnie naprawiać kranu czy remontować mieszkania.

  • Unikanie rozpraszaczy. Mowa głównie o mediach społecznościowych, które skutecznie odrywają od wykonywanych czynności. Po każdym zajrzeniu na konto w social mediach trudno powrócić do bieżącego zadania. A to sprzyja prokrastynacji – notorycznym odkładaniu swoich pierwotnych planów na przyszłość.

Stacja Clean Base AutoFill, w którą wyposażony jest odkurzacz iRobot Roomba Combo j9+ automatycznie opróżnia pojemnik na brud do szczelnego worka AllergenLock, zapewniając jeszcze większą wygodę użytkowania

Pokonanie prokrastynacji nie jest łatwe – wymaga dyscypliny, uważności i samokontroli. Dużo łatwiej jednak zmienić swoje nawyki, wiedząc, co to jest prokrastynacja, jakie ma przyczyny i jak można z nią walczyć. Wówczas pozostaje tylko dobrać metody do obszaru życia, który sprawia trudności.

O krok przed bałaganem.

Sklep