💬
Czat

Żyj energooszczędnie – jak obniżyć rachunki za prąd?

W obliczu trwającego kryzysu energetycznego, coraz częściej pojawiają się wśród nas obawy o wzrost wartości rachunków za prąd. Czy możemy zrobić coś, by temu zapobiec? Na sam wzrost cen oczywiście nie mamy żadnego wpływu, warto więc zastanowić się nad tym, jak zmienić swoje nawyki, by zużywać mniej prądu – co bezpośrednio przełoży się na obniżenie wartości rachunków. Pierwszym krokiem może być wybór urządzeń energooszczędnych o wysokiej klasie energetycznej. Jak odnaleźć się w gąszczu informacji i oznaczeń, m.in. klas energetycznych? Przeczytaj nasz poradnik poniżej!

Na urządzeniach AGD zazwyczaj widnieją etykiety informujące o klasie energetycznej – co to dokładnie oznacza i na czym polega? Klasa energetyczna to nic innego jak informacja o tym, w jakim stopniu energooszczędne jest dany sprzęt. Parametry muszą być zgodne ze ścisłymi dyrektywami unijnymi, które wyznaczają kryteria klasyfikacji. Im wyższa klasa energetyczna, tym większą energooszczędnością charakteryzuje się dane urządzenie. 

klasy energetyczne urządzeń AGD

W 2021 roku nastąpiła zmiana w klasyfikacji energooszczędności. Dotychczas stosowana była klasa od A do D, w tym 3-stopniowa litera A A+++, A++ i A+, gdzie największa ilość plusów oznaczała największą energooszczędność. Nowe oznaczenia to powrót do dawnej skali od A do G, w tym obecnie na rynku nie ma produktów o klasie A i B, gdyż te klasy zarezerwowane zostały dla sprzętów najbardziej energooszczędnych, które powstaną w wyniku wciąż trwającego postępu technologicznego.

energooszczędny odkurzacz robot Roomba

Wymień odkurzacz na robota sprzątającego

Tradycyjny odkurzacz starego typu pobiera energię podczas całego cyklu sprzątania, Roomba natomiast – działa bezprzewodowo, a dzięki sprytnym rozwiązaniom jest efektywna przy jednoczesnej oszczędności energii. Inżynierowie w niewielkim urządzeniu (średnica ok. 30 cm i wysokość 8-9 cm) zmieścili elektryczny silnik, akumulator, pojemnik na brud i przemyślany system sprzątania. Dzięki wydajności tego systemu, zapotrzebowanie robota na energię jest niewielkie – moc ssącą generuje bowiem silnik o mocy 30W. Głowica czyszcząca, w której osadzone zostały 2 gumowe szczotki główne, jest ruchoma - dzięki temu pozostaje w stałym kontakcie z podłogą. Pozwala to z jednej strony na osiągnięcie najlepszych efektów sprzątania, a z drugiej eliminuje straty mocy podczas wjeżdżania na dywan czy pokonywania progów. Oszczędność czasu oraz energii możemy znaleźć także kupując robota odkurzająco-mopującego - dowiedz się więcej o Roomba Combo j7.

Szczotki główne wyróżniają się swoją konstrukcją – zamiast włosia posiadają bieżnikowaną, gumową powłokę, co sprawia, że nie osadzają się na nich zabrudzenia, a także maksymalizują efektywność wykorzystania mocy ssącej. Nie bez znaczenia są także algorytmy poruszania się robota. Modele wyposażone w inteligentne mapy Imprint uczą się układu naszego mieszkania, aby między innymi wytyczyć optymalną ścieżkę poruszania się, co pozwala na oszczędzanie energii urządzenia, a co za tym idzie - ograniczyć również konieczność doładowywania akumulatora.

W przeciwieństwie do odkurzaczy tradycyjnych, w robotach sprzątających nie mamy do czynienia z rurą, powodującą straty mocy chociażby na swoich łączeniach. Długość systemu sprzątającego jest tu liczona w centymetrach, a nie w metrach, co pozwala na skonstruowanie niezwykle szczelnego układu.

oszczędzanie energii

Proste sposoby na obniżenie rachunków

Nie będzie to żadną nowością, jeśli powiemy, że można w prosty sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz prądzie, wyrabiając kilka nawyków. Mimo, że poniższe porady mogą zabrzmieć banalnie, to w dłuższej perspektywie z pewnością przyniosą zadowalające efekty w postaci oszczędności pieniędzy.

  • Ogranicz sztuczne oświetlenie – w miarę możliwości staraj się w ciągu dnia korzystać ze światła dziennego. Pomóc może małe przemeblowanie – ustaw meble w taki sposób, by jak najdłużej nie było potrzebne włączanie sztucznego światła, odsłoń zasłony i rolety.
  • Wyłączaj nieużywane sprzęty – wyciągaj wtyczki ładowarek i sprzętów, jeśli akurat ich nie używasz. Mogą one pobierać energię nawet wtedy, gdy są nieużywane, co generuje dodatkowe koszty.
  • Wybieraj urządzenia energooszczędne – Wymień żarówki na energooszczędne, a podczas zakupu urządzeń AGD zwróć uwagę na klasę energetyczną, do jakiej przynależą. Podczas korzystania ze sprzętów domowych, wybieraj tryby „eco”, jeżeli jest taka możliwość – ustawienia takich automatycznych programów są tak dobrane, by zużywać jak najmniej zasobów.

oszczędzanie na ogrzewaniu

  • Przykręć kaloryfery – zdarza się, że ogrzewamy swoje mieszkania bardziej, niż jest to potrzebne do tego, by było nam komfortowo. Z uwagi na oszczędność pieniędzy i wzgląd na globalny kryzys energetyczny, wiele osób obecnie decyduje się ograniczać ogrzewanie w swoim domu. Czasami wystarczy ubrać cieplejszą bluzę i zaparzyć gorącej herbaty, a grzejnik może być włączony o wiele krócej.
  • Pralkę i zmywarkę ładuj do pełna – urządzenia te pobierają taką samą ilość energii gdy są załadowane do połowy, jak i wtedy, gdy są całkowicie zapełnione. Dlatego warto uzbierać więcej prania i naczyń, przed ich uruchamianiem.
  • Gotuj pod przykrywką – gotując potrawy pod przykrywką, ograniczamy ubytek energetyczny, a dania gotują się szybciej, dzięki czemu skracamy czas przyrządzania potraw. O ile to możliwe, staraj się więc używać przykrywek.

Tani robot sprzątający wysokiej jakości – czy to możliwe? Jaki model wybrać?

Jeśli jednym z Twoich kroków ku większej oszczędności będzie zakup robota sprzątającego, pewnie zastanawiasz się czy tani robot sprzątający może być skuteczny? Oczywiście! Ceny robotów sprzątających są różne - wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od danego modelu. Dobrym rozwiązaniem jest model Roomba Combo, którą kupisz już za ok. 1000 zł. Roomba Combo to robot odkurzająco-mopujący, zatem dzięki jego możliwościom Twoje podłogi będą jednocześnie odkurzone i odświeżone. Tym sposobem oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i swój cenny czas.

O krok przed bałaganem.

Sklep