💬
Czat

Jaki odkurzacz do domu? Sprawdź, co wybrać!

Obecnie w sklepach technologicznych mamy duży wybór różnych sprzętów AGD. Lecz jaki odkurzacz wybrać, jeśli potrzebujesz po prostu urządzenia, które szybko i wygodnie posprząta podłogi? Czy postawić na sprawdzony, tradycyjny odkurzacz czy lepiej zainwestować w robota sprzątającego? Oto poradnik, który pomoże Ci wybrać odkurzacz do domu!

Rodzaje odkurzaczy – zalety i wady

Każdy sprzęt AGD powinien być ściśle dopasowany do Twoich potrzeb. Nie ma wątpliwości, że nie tylko tryb życia, ale również wielkość domu lub mieszkania ma znaczenie, gdy wybierasz odpowiedni odkurzacz. Jaki odkurzacz kupić?

Odkurzacz tradycyjny

Tradycyjny odkurzacz do domu

Tradycyjne rozwiązania z reguły wydają się najlepsze. Jednak w tym przypadku mogą okazać się zwyczajnie niepraktyczne. Odkurzacze, do których widoku przyzwyczailiśmy się w naszych domach, kojarzą się z niewydajnymi filtrami, niewystarczającym przewodem zasilającym i tym, że zamiast spokojnie odkurzać, co chwilę musimy go odblokować zza kolejnego mebla.
Oprócz tego podczas jednego odkurzania kabel zasilający trzeba przepiąć kilka razy. Nie mówiąc nawet o ilości pracy, jaką trzeba włożyć w to, żeby posprzątać w całym domu. Czy na pewno nie ma lepszej alternatywy?

Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy eliminuje problem przewodu. Działa zasilany akumulatorem, który ładuje się po pracy, więc nie wymaga ciągłego przepinania kabla. Pod warunkiem, że będziesz trzymać go pod ręką, jest natychmiast gotowy do pracy praktycznie od razu po wyjęciu. Jednak fakt baterii generuje minusy. Odkurzacze te są dość ciężkie. Ponad 4 kg, które trzeba nosić w powietrzu przez całą długość odkurzania to dużo. Oprócz tego są bardzo głośne – bardziej niż tradycyjna odmiana poruszająca się po ziemi. Dodatkowo problem pojawia się w momencie, gdy sprzęt się wyładuje, a Ty masz do dokończenia sprzątanie.
Ten rodzaj odkurzacza wydaje się mało wszechstronny. Być może dobrze posłuży jako alternatywa dla odkurzacza tradycyjnego, ale z pewnością można zastosować bardziej wygodne rozwiązanie.

Ręczny odkurzacz do domu

Robot sprzątający

Oto rozwiązanie łączące oba światy, ale w dużo lepszym wydaniu. Posiada wbudowany akumulator, działa więc oczywiście bezprzewodowo – co jest istotne, jeśli chcesz pozbyć się plączących się pod nogami przewodów. Nie jest tak głośny jak tradycyjny odkurzacz, a jego waga nie ma większego znaczenia, bo przy wyborze odpowiedniego modelu nie ma konieczności częstego podnoszenia go. Na koniec największa zaleta tych produktów – pracują samodzielnie, bez twojego udziału.

Odkurzacz samojezdny może pracować według ustalonego przez Ciebie harmonogramu, albo po prostu po naciśnięciu jednego przycisku. Nie musisz za nim chodzić ani go sprawdzać – jeśli masz wątpliwości, stworzy on dla Ciebie raport wykonanej pracy, który możesz obejrzeć w aplikacji. Jeśli akumulator się wyładuje, większość modeli samodzielnie wróci do stacji ładującej w celu uzupełnienia energii, a następnie będzie kontynuować od miejsca przerwania pracy. Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Robot sprzątający do domu

Jaka moc odkurzacza?

Wiele osób martwi się o dokładne parametry odkurzacza automatycznego. Jakiej mocy odkurzacz będzie najlepszy? Jaki odkurzacz wybrać, żeby nie pozostawiał brudnych miejsc za sobą, tylko odkurzał dokładnie tak, jak Ty?
Moc urządzenia to jedna rzecz. Są oczywiście modele wyposażone w mocne silniki, dzięki czemu zwiększa się siła ssania. Jednak za jakością sprzątania stoi coś więcej niż tylko moc. Chodzi oczywiście o technologię.


Więc jaki odkurzacz kupić, aby dobrze spełniał obowiązek sprzątania podłóg? Modele wyposażone w szczotki boczne cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli psów i kotów, ponieważ zbierają sierść z trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki czy krawędzie ścian. Modele z kamerami są w stanie analizować obraz, aby odnaleźć najbrudniejsze miejsca i na nich skupić moc odkurzacza.


Oprócz tego chodzi też o konsekwencję – robot musi wiedzieć, co robi, aby odkurzyć dokładnie. Technologia skanowania Twoich pokojów doskonale pomoże odkurzaczowi wydajniej pracować i szybciej odkurzyć całą powierzchnię w sposób zorganizowany i przemyślany.

Jaki odkurzacz kupić?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby dotyczące sprzątania, inne rodzaje podłóg i metraż mieszkania. Jednak modele najbardziej godne polecenia to te o zwiększonej pojemności akumulatora oraz wyposażone w stacje dokujące, które jednocześnie opróżniają wbudowany pojemnik na brud i wydłużają bezobsługową pracę odkurzacza. iRobot Roomba i7+ nie tylko doskonale poradzi sobie z każdą powierzchnią, ale również pozwoli Ci zapomnieć o odkurzaniu na wiele miesięcy dzięki stacji ładująco-czyszczącej, do której robot opróżnia swój pojemnik na brud. Roomba j7+ dodatkowo potrafi weryfikować i omijać konkretne przeszkody. Zapyta Cię poprzez aplikację, co zrobić z przeszkodami, które napotka i zapamięta odpowiedź. Jeśli natomiast szukasz urządzenia o niezrównanej mocy ssącej, to model Roomba s9+ pod tym względem nie ma sobie równych.

Wybór odkurzacza może być nie lada dylematem. Jeśli tylko przemyślisz sprawę, szybko zrozumiesz, że nie chodzi tu o konkretne parametry samego urządzenia, tylko o jego sposób sprzątania. Czy da się pobić sprzęt, który po prostu zrobi coś za Ciebie? Przestają liczyć się parametry takie jak waga, wymiary czy długość przewodu, ponieważ to nie Ty jesteś operatorem sprzętu. Odkurzacz posprząta samodzielnie i zrobi to dokładnie dzięki wielu wbudowanym, inteligentnym technologiom. Postaw na nowoczesność i ciesz się czystymi podłogami bez obowiązku ręcznego odkurzania.

O krok przed bałaganem.

Sklep